PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą zmiany w radomskiej komunikacji publicznej

  • RadomNews.pl    10 września 2013 - 11:15
Będą zmiany w radomskiej komunikacji publicznej

Każda gmina, powiat, województwo, a w efekcie cała Polska jest zobligowana do stworzenia planów transportowych i wdrożenia ich w 2014 r. To oznacza, że radomian czekają zmiany w komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Radomiu przedstawiono "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Radomia na lata 2013 - 2020". Uwagi do planu można składać do 30 września.

1 marca 2011 r. rząd uchwalił ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Określono w niej organizatorów publicznego transportu zbiorowego i wyznaczono ich zadania. Jednym z nich jest planowanie rozwoju transportu oraz organizowanie i zarządzanie transportem publicznym. Realizacja tych zadań spada na gminy, powiaty, województwa.

Posiadanie planu transportowego pozwoli na staranie się o środki zewnętrzne przeznaczone na rozwój komunikacji w danym mieście. Poza tym wdrożenie tego planu ma wpływać na ochronę środowiska, polepszyć rentowność firm transportowych, które oferują usługi przewozowe w danym mieście, a dla pasażerów podnieść jakość i komfort podróży.

Podobne zintegrowane plany transportowe wprowadzają od lat największe państwa Europy, m.in. Austria, Włochy, Niemcy, Szwecja czy Francja.

Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting, autor programu, przedstawił propozycje zmian dla miasta, które opracował w nowym planie transportowym dla Radomia.

- W Radomiu powinna być zachowana obecna struktura podmiotowa rynku usług przewozowych komunikacji miejskiej oraz zasady jej organizowania. Jednak należałoby poprawić funkcjonalność infrastruktury przystankowej w zakresie integracji usług publicznych transportu zbiorowego. Dlatego proponuję, by w Radomiu wybudowano parkingi parkingi przylegle do przystanków przesiadkowych zlokalizowanych poza obszarem centrum typu Park&Ride, Bike&Ride i Kiss&Ride. Ważne jest również wyposażenie autobusów w platformy niskopodłogowe, ponieważ ułatwiają one wejście do autobusów osobom niepełnosprawnym. Autobusy powinny mieć wielofunkcyjne kasowniki i system monitoringu - mówił na spotkaniu Marcin Gromadzki.

Czytaj też: Jak się rozwija komunikcja miejska w regionach?

Ponadto autor planu transportowego dla Radomia zasugerował, by wprowadzić bilet dla komunikacji miejskiej na podobnych zasadach jak radomska karta miejska.

Ważnym elementem wdrożenia planu transportowego w Radomiu są konsultacje społeczne. Każdy, kto ma jakiekolwiek sugestie w tym temacie, może je składać do 30 września drogą elektroniczną na adresy: konsultacje@umradom.pl lub sekretariat@mzdik.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • iuslex, 2013-09-10 14:18:34

    Ale ........wymyślił, niskopodłogowe autubusy w Radomiu to już jest od dawna standard.