PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie czysto w miastach i miasteczkach

  • PAP    14 kwietnia 2011 - 13:47
Będzie czysto w miastach i miasteczkach

Dzięki rządowej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, polskie miasta i miasteczka wreszcie będą czyste – obiecuje Platforma Obywatelska.
„Czyste środowisko, czyste lasy, czyste rowy przydrożne” – to, jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Ewa Wolak (PO), ma nam zagwarantować przygotowany przez rząd projekt nowelizacji.

Jeszcze w czwartek przedłożenie kolejny raz trafi pod obrady komisji sejmowych (Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej). Niebawem – według PO – ma być poddane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym.

Wolak podkreśliła, że ideą noweli jest budowa „szczelnego systemu” zarządzania odpadami, na co – jak oceniła – do tej pory nie zdobył się żaden poprzedni parlament.

Posłanka PO wyjaśniła, że nowela zakłada przejęcie przez gminy obowiązków zarządzania odpadami komunalnymi, organizowania przetargów na odbiór i przetwarzanie odpadów.

Daje również możliwość budowy instalacji wytwarzających energię z odpadów komunalnych. „Mamy świadomość, że dzisiaj śmieci to bogactwo” – podkreśliła Wolak. „Czas skończyć z dopalaczami śmieciowymi” – powiedział z kolei Tadeusz Arkit (PO).

Nawiązał w ten sposób do akcji zamykania, z inicjatywy rządu, sklepów z dopalaczami. Według niego, dzięki noweli, śmieci znikną nie tylko z lasów i rowów, ale też z pieców – daje ona bowiem możliwość skutecznej kontroli popiołów w paleniskach, jeśli zajdzie podejrzenie, że ktoś odpady pali.

„W Pszczynie ten system wprowadziliśmy parę lat temu w drodze referendum (...) ten system się sprawdza, Pszczyna jest o wiele czystsza. Chcemy, aby cała Polska wszystkie nasze miasta i miasteczka były czyste, ta ustawa z pewnością do tego doprowadzi” – zaznaczył z kolei szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz, niegdyś burmistrz Pszczyny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • PLUTO?, 2011-04-14 15:44:27

    UWIELBIAM,KOCHAM czystość !!!Cieszę się z tych przpisów.Kiedy dokładnie wejdzie to w życie?