PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie dłuższa sieć kanalizacji sanitarnej

  • GK    1 marca 2013 - 08:49
Będzie dłuższa sieć kanalizacji sanitarnej

W wyniku oszczędności wynikających z rozstrzygnięć postępowań przetargowych Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka w Wodzisławiu Śląskim wydłuży sieć kanalizacji.
Wodzisławskie PWiK zamiast oddać zaoszczędzone pieniądze wystąpiło z wnioskiem o przesunięcie środków na dodatkowe kilometry sieci kanalizacyjnej na obszarach, które nie były do tej pory objęte projektem.

Szacuje się, że po rozszerzeniu projektu wybudowanych zostanie dodatkowych 31 km sieci, a więc po jego ukończeniu w powiecie wodzisławskim przybędzie łącznie ok. 155 km kanalizacji sanitarnej, z której będzie mogło skorzystać ponad 15 500 osób, a więc o ponad 3000 więcej niż zakładano w momencie rozpoczęcia inwestycji.

- Dokonaliśmy wyboru terenów nieskanalizowanych, które obecnie spełniają wszystkie kryteria niezbędne do uzyskania dofinansowania i wystąpiliśmy z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przesunięcie zaoszczędzonych środków na nowe zadania z zakresu budowy kanalizacji sanitarnej. 31 stycznia 2013 r. podpisaliśmy aneks do umowy o dofinansowanie rozszerzający zakres rzeczowy projektu - mówi Wiesław Blutko, prezes PWiK.

Obecnie przygotowywane są postępowania przetargowe mające na celu wybór wykonawców dodatkowych zadań. Wstępny harmonogram przewiduje, że budowa w ramach powyższych kontraktów rozpocznie się w drugiej połowie 2013 r. i w większości powinna zakończyć się do grudnia 2014 r.

Kanalizację w powiecie wodzisławskim Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji buduje od 2010 roku. Do końca stycznia tego roku wykonawcy łącznie wykonali 107 km sieci kanalizacyjnej. Pięć kontraktów zostało już zakończonych, a pozostałych pięć jest w trakcie realizacji.

Globalnie zostało już wykonane ok. 87% przewidzianego do realizacji pierwotnego zakresu rzeczowego. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia niedotrzymania terminu zakończenia projektu.

Nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa powstaje w ramach projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim". Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Dodatkowe źródła finansowania stanowią pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dopłaty do odsetek kredytu preferencyjnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kredyt inwestycyjny pozyskany w Banku BGK.

Inwestycja realizowana jest w czterech gminach: Wodzisławiu Śląskim, Radlinie, Gorzycach i Marklowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.