PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie konkurs na nowe riksze jeżdżące po ul. Piotrkowskiej

  • PAP    28 sierpnia 2014 - 15:37

Władze Łodzi chcą, żeby riksze jeżdżące główną ulica miasta - Piotrkowską - spełniały wyższe standardy, a kierujący nimi - ubrani byli w jednolite stroje. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony konkurs na obsługę ruchu rikszami po łódzkim deptaku.
Riksze pojawiły się na popularnej "Pietrynie" kilkanaście lat temu. Obecnie jeżdżą po niej pojazdy należące do dwóch firm. Po niedawnej modernizacji łódzkiego deptaku władze miasta postanowiły, że także riksze i ubiór kierujących nimi powinny spełniać wyższe standardy.

Jak podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, na ul. Piotrkowskiej są określone standardy np. mebli miejskich i także riksze, do których obecności na tej ulicy wszyscy już się przyzwyczaili i które wożą mieszkańców i turystów, powinny mieć określony standard.

Czytaj też: Znana handlowa ulica pustoszeje

"Chcemy, żeby miały one określony wygląd, ale też żeby kierujący nimi mieli określony, jednolity rodzaj ubioru" - dodała Zdanowska. Zapowiedziała rozpisanie jeszcze w tym roku otwartego konkursu na obsługę ruchu rikszami po Piotrkowskiej.

Firma, która go wygra będzie zobowiązana do dostarczenia minimum 40 riksz oraz utrzymywania ich i serwisowania przez 10 lat. Będzie też musiała zapewnić określony standard ubioru rikszarzy. W jury konkursu zasiądą m.in. Architekt Miasta, Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu, a także łódzkich uczelni, w tym ASP.

Czytaj też: Łódź inwestuje w sterowanie ruchem

Architekt Miasta Marek Janiak podkreślił, że obecnie używane na świecie riksze dzielą się na kilka kategorii - nowoczesne trójkołowce, w których kierowca znajduje się z przodu w pozycji półleżącej, a także takie, w których rower z kierującym znajduje się z przodu, z tyłu lub z boku zamocowane są fotele dla pasażerów.

"Każdy z tych rodzajów może być zaproponowany, każdy ma swoje zalety i wady. Oczywiście w tych propozycjach ważne jest zgranie zarówno plastycznego wyglądu rikszy, jak i osoby, który nią kieruje. Ważne jest też bezpieczeństwo pasażerów, komfort jazdy, osłona przed deszczem czy wiatrem" - przekonywał. Jego zdaniem stylistyka pojazdów może być różna - od wzorowanych na XIX-wiecznych powozach czy dorożkach po pojazdy zaprojektowane w bardzo nowoczesny sposób.

Nowe riksze mają pojawić się na "Pietrynie" wiosną przyszłego roku. Ma to się zbiec w czasie z uruchomieniem w Łodzi Systemu Roweru Miejskiego.

Przedstawiciele ZDiT podkreślają, że w konkursie może wystartować każdy, także firmy, które obecnie mają na deptaku swoje riksze. Natomiast w zarządzeniu prezydent miasta nt. organizacji ruchu na ul. Piotrkowskiej ma znaleźć się zapis, że tylko riksze wybrane w konkursie będą mogły poruszać się po deptaku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.