PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie mniej awarii ciepłowniczych w Warce

  • AW    1 sierpnia 2013 - 14:45
Będzie mniej awarii ciepłowniczych w Warce

Mieszkańcy dwóch wareckich osiedli będą mogli liczyć na poprawę warunków dostawy ciepła. W urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego podpisano umowę na ponad 1,9 mln zł pożyczki w ramach inicjatywy Jessica.
Jak podaje mazowiecki urząd marszałkowski, dzięki tym pieniądzom Zakład Usług Komunalnych w Warce przebuduje kotłownię oraz zainstaluje solary. Wartość całej inwestycji to przeszło 2,5 mln zł.

- Ten projekt rozwiązuje konkretny problem miasta Warki – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk. – Mam nadzieję, że w Państwa ślady pójdą inne samorządy, które również zechcą korzystać z tak pożyczanych pieniędzy.

- To dla nas ważne wydarzenie, bo jest to nie tylko pierwsza umowa na Mazowszu w ramach Jessica dotycząca obszaru energetyki, ale też pierwsza umowa w trzech województwach, w których obsługujemy tę inicjatywę – podsumował Marek Szczepański. – Zdradzę, że mamy już zatwierdzoną kolejną pożyczkę dla spółki miejskiej właśnie na przedsięwzięcie związane z energetyką. Niedługo podpiszemy kolejną umowę.

Bartosz Dubiński prezes spółki MAE, że kolejne są już w poczekalni. - Tak naprawdę mamy już sześć projektów w puli. Pożyczki opiewałyby w ich przypadku na mniej więcej 9 mln zł. Pracujemy jeszcze z ośmioma innymi inwestorami. Mamy więc nadzieję, że pierwsze doświadczenia dodadzą odwagi tym, którzy się jeszcze wahają.

Projekt Zakładu Usług Komunalnych w Warce dotyczy przebudowy kotłowni na osiedlach 35-lecia i Książąt Mazowieckich w Warce. Poza tym miejsce to wzbogaci się o instalację solarną oraz system monitorowania wydajności energetycznej. Jest więc szansa na niezakłócone dostawy ciepła. Pozwoli to unikać awarii, jakie mają miejsce przy istniejącej obecnie zniszczonej infrastrukturze ciepłowniczej.

Poza tym poprawa efektywności energetycznej (wg planów oszczędność energii elektrycznej na poziomie 108,6 MWh/rok) znajdzie swoje odbicie w oszczędnościach finansowych i środowiskowych. Zmniejszą się koszty wytwarzania jednostki ciepła, co wiąże się również ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń.

 - Realizacja projektu pozwoli na zagwarantowanie stałych dostaw ciepła, bez zakłóceń. W tej chwili borykamy się ciągle z szukaniem wypływów ciepłej wody użytkowej, bez przerwy jest problem z awariami w systemie, który teraz funkcjonuje – wyjaśnił Roman Korczak Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o. – Zmniejszenie strat ciepła i na przesyle pozwoli zmniejszyć koszty za gaz.

- Modernizacja kotłowni będzie warta prawie 7 mln zł – podkreślił burmistrz Warki Dariusz Gizka. – Przy budżecie gminy Warka, który sięga 48 mln zł, jest to bardzo duże wyzwanie, ale też bardzo duże odciążenie budżetu gminy.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 r. Wartość netto tego przedsięwzięcia wynosi 2 575 000zł, a kwota udzielonej pożyczki to 1 930 000 zł (75 proc. kosztów kwalifikowalnych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.