PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Katowicach

  • PAP    31 marca 2014 - 18:16
Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Katowicach

- Połączenie kolejowe z lotniskiem Katowice zostanie zrealizowane z wykorzystaniem istniejących linii kolejowych - poinformował w poniedziałek resort infrastruktury i rozwoju. Wcześniej PKP PLK poinformowały o zerwaniu umowy z projektantem nowej linii do lotniska.
ZAKTUALIZOWANA: Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP PLK, od 2009 r. prowadził wart 52 mln zł unijny projekt obejmujący prace przedprojektowe dla kolei z Katowic do Pyrzowic, w pobliżu których mieści się lotnisko. Wstępnie wybrany wariant trasy - z budową nowego odcinka torów z Bytomia przez Piekary Śląskie do Pyrzowic - budził protesty. Prace projektowe z czasem coraz bardziej się opóźniały.

W dyskusji nad przebiegiem połączenia na lotnisko, jako alternatywy dla trasy przez Piekary, wskazywano nieeksploatowaną w większości linię kolejową nr 182. Łączy ona Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodząc przez bezpośrednie okolice portu lotniczego Katowice. Teraz to nią powiedzie połączenie do lotniska.

W poniedziałek rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa przekazał, że zgodnie z zapowiedziami resortu, inwestycja związana z połączeniem kolejowym aglomeracji katowickiej z Pyrzowicami będzie realizowana. Ma tak się stać mimo rozwiązania przez PKP PLK umowy z dotychczasowym wykonawcą dokumentacji - niemiecko-polskim konsorcjum ze spółką P"yry Infra na czele.

"Wykorzystane będą istniejące linie kolejowe, które zostaną zmodernizowane. Jest to uwzględnienie postulatów mieszkańców i samorządów. W nowym budżecie UE na lata 2014-2020 zarezerwowano już środki na tę bardzo potrzebną dla Aglomeracji Śląskiej inwestycję" - powiedział cytowany w komunikacie MIR wiceminister Adam Zdziebło.

O odstąpieniu PKP PLK od umowy na projektowanie nowej linii do lotniska poinformował w poniedziałek rzecznik spółki Mirosław Siemieniec. Jak wyjaśnił, powodem stało się blisko 2,5-letnie opóźnienie. Prócz zaprojektowania połączenia przez Piekary, konsorcjum z niemiecką spółką P"yry Infra na czele miało pozyskać niezbędne decyzje oraz zgodę na budowę.

Unijny projekt, w ramach którego PKP PLK przygotowywały dokumentację nowego połączenia, powinien być zakończony do końca ub. roku. Tymczasem - jak zaznaczył rzecznik spółki - mimo wezwań, konsorcjum przez 900 dni nie uzupełniło dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji środowiskowej.

"Oznacza to, że nowa linia w projektowanym kształcie nie powstanie" - podkreślił Siemieniec. "PLK nie rezygnuje jednak z uruchomienia kolejowego połączenia do lotniska. Plan zakłada wykorzystanie istniejących linii oraz remont i elektryfikację linii nr 182. PLK mają już zagwarantowane finansowanie studium wykonalności, natomiast remont i elektryfikacja mogą zostać wykonane dzięki finansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego" - wyjaśnił przedstawiciel kolejowej spółki.

Chodzi o środki Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO). We wcześniejszych pracach nad programem zakładano dwa projekty związane z koleją do lotniska: budowę nowego połączenia przez Piekary o szacunkowej wartości 1,182 mld zł, a także rewitalizację i odbudowę linii nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie, o szacunkowej wartości 331,8 mln zł.

"Przyjmujemy do wiadomości, że nowe połączenie kolejowe nie będzie realizowane, ale jednocześnie liczymy, że w zamian szybko zostanie uruchomiona linia 182, która jest wpisana do RPO" - przekazała w poniedziałek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska.

Po zerwaniu umowy z dotychczasowym projektantem, PLK mają przystąpić do wyboru kolejnego. Według Siemieńca po wykonaniu projektu prace budowlane mogłyby ruszyć w 2016 r. i skończyć się rok później.

Czas jazdy na lotnisko z wykorzystaniem wyremontowanej linii nr 182 miałby wynieść ok. 45 minut, a przy postoju w Zawierciu - 55 minut. Według wcześniejszych informacji czas przejazdu nowym połączeniem przez Piekary miałby wynosić ponad 27 minut, a trasą przez Tarnowskie Góry - ponad 51 minut.

PLK uważają, że odpowiedzialność za opóźnienia przy projektowaniu ponosi wykonawca. W tej sytuacji zarządca kolejowej infrastruktury będzie domagał się od konsorcjum zwrotu poniesionych wydatków. Zaawansowanie finansowe projektu wartego 52 mln zł sięgnęło dotąd 56 proc.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.