PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie pomorska kolej?

  • AZA    12 stycznia 2011 - 21:24

Dziś w Gdańsku wiceminister infrastruktury Andrzej Massel i marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przedstawią projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Zarząd Województwa Pomorskiego podczas czwartkowego (13.01.2011 r.) posiedzenia dyskutować będzie na temat wyboru ostatecznego wariantu budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Gościem specjalnym posiedzenia ZWP będzie wiceminister infrastruktury Andrzej Massel, który jest jednym z ojców pomysłu budowy kolei metropolitalnej w Trójmieście.

Wiceminister i członkowie zarządu zapoznają się z wynikami studium wykonalności oraz analizy wielokryterialnej wariantów tej największej inwestycji infrastrukturalnej w historii samorządu województwa pomorskiego. Po zakończeniu posiedzenia marszałek Mieczysław Struk i wiceminister Andrzej Massel poinformują media o efektach rozmów.

Budowa PKM kosztować ma 719,1 mln zł, z czego 85 proc. - 611,2 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna.

Wzdłuż 20-kilometrowej linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych (możliwość pozostawienia auta/roweru na parkingu i kontynuacja podróży pociągiem, integracja z komunikacją tramwajową i autobusową).

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest na przełomie 2014 i 2015 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BŁAM, 2011-01-12 23:03:24

    OK PIĄ Z RADOŚCI ALE I TAK TRZEBA JESZCZE POCZEKAĆ !