PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie remont dworca w Opolu

  • PAP    20 maja 2011 - 16:07
Będzie remont dworca w Opolu

Opolski ratusz i PKP S.A. podpisały w piątek porozumienie w sprawie współpracy przy przebudowie miejskiego dworca kolejowego i placu dworcowego.
PKP chce wydać na remont dworca ok. 10 mln zł, podobną kwotę zamierza wydać magistrat.

- Obiekt otrzyma zupełnie inną jakość. Zostanie gruntownie odnowiony, znikną bariery architektoniczne, poprawi się obsługa podróżnych, pojawią się monitory - mówił podczas podpisania umowy członek zarządu PKP S.A., Jacek Prześluga.

Czytaj też: Konieczny remont dworca PKP w Kielcach

Kolej zamierza zainwestować w remont dworca ok. 10 mln zł. Miasto chce wydać podobną kwotę na zagospodarowanie placu dworcowego i terenu wokół dworca. W planach jest m.in. budowa przejścia podziemnego pod placem, co kosztować ma ok. 5 mln zł.

Remont dworca ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2012, miasto przeznacza rok 2011 na prace projektowe. Przebudowa placu i układu komunikacji pieszej może ruszyć w przyszłym roku.

Czytaj też: Od wtorku remont południa "centralnego"

- Kolej wysoko stawia nam poprzeczkę i zamierzamy sprostać temu wyzwaniu. Rozważamy m.in. możliwość, że nowe przejście podziemne połączy się z istniejącym tunelem dworcowym - powiedział wiceprezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Zakres prac proponowanych przez PKP spowoduje zwiększenie dostępności dworca dla osób niepełnosprawnych i wzrost funkcjonalności pomieszczeń wewnątrz dworca. Pojawi się nowe oświetlenie wewnętrzne, system audiowizualny w poczekalni oraz iluminacja budynku.

Dworzec w Opolu (oceń prezydenta) to w rzeczywistości dwa budynki. Pierwszy, czyli hall i kasy, powstał w 1899 roku, a drugi, - wejściowy, z tunelem do hali głównej - zbudowano pod koniec lat 20. XX wieku. Budynki są wpisane do rejestru zabytków i remont nie może zmienić ich kształtu.

Opolski dworzec, jako jeden z niewielu w Europie ma perony usytuowane na łuku, a nie na prostych odcinkach torów. Budynek wyróżnia się niecodzienną akustyką, dźwięk odbija się tak, że w jednym końcu hali słychać - nawet ciche - rozmowy prowadzone na drugim jej końcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.