PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie remont stawu i fontanny obok amfiteatru

  • PAP    20 kwietnia 2011 - 10:40
Będzie remont stawu i fontanny obok amfiteatru

Zabytkowy Staw Zamkowy obok opolskiego amfiteatru odzyska dawny blask. Będzie tam nowoczesna fontanna, a zimą lodowisko.
Kompleksowy remont i modernizacja stawu i jego otoczenia – popularnego miejsca wypoczynku opolan – powinien zacząć się jesienią i zakończyć 12 miesięcy później.

Prace obejmą uszczelnienie przeciekającej niecki lub – jeśli będzie taka potrzeba – budowę nowej. Wokół tafli wody pojawią się nowe ławki i oświetlenie, a także podjazdy dla wózków.

Największą atrakcją wyremontowanego stawu będzie fontanna. Ma być efektowna, choć nie tak jak w pierwotnych założeniach. „W planach był supernowoczesny system z ekranami wodnymi, na których można wyświetlać obrazy, ale po konsultacjach z miejskim architektem i ocenie kosztów zrezygnowaliśmy z tego pomysłu” – powiedziała naczelnik wydziału infrastruktury i gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Opola, Agnieszka Maślak.

Powodem zmiany planów są zbyt duże koszty fontanny z ekranami wodnymi a także opinia konserwatora zabytków, który zaproponował, by zimą staw był wykorzystywany w zgodzie z jego historycznym przeznaczeniem.

W latach 30 ubiegłego stulecia Opolskie Towarzystwo Łyżwiarskie zorganizowało tam profesjonalne lodowisko, na którym raz rozegrano nawet mistrzostwa Niemiec w łyżwiarstwie figurowym.

„Spróbowaliśmy połączyć jedno z drugim – zimą lodowisko, a latem fontanna, i takie warunki musi spełnić wykonawca remontu” – zaznaczyła naczelnik.

Po remoncie staw zyska nowe oświetlenie. Reflektory zostaną zamontowane w dnie, i będą podświetlać taflę wody od spodu.

„Latem to będzie efektowne, a zimą – gdy stawek będzie lodowiskiem – oświetlenie będzie zabezpieczone przed uszkodzeniem przez korzystających ze ślizgawki” – oceniła Maślak.

Na realizację inwestycji miasto zaplanowało wydanie ponad 9 mln zł. 35 proc. tej sumy to środki z regionalnego planu operacyjnego województwa opolskiego, reszta pochodzi z miejskiego budżetu.

Staw Zamkowy położony obok opolskiego amfiteatru powstał z fragmentu fosy otaczającej Zamek Piastowski, zburzony pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. W latach 70. w stawie zainstalowano fontannę, potem dobudowano oświetlenie. Od lat obiekt nie był jednak remontowany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.