PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzin: woda niezdatna do picia w śródmieściu i na Osiedlu Zamkowym

  • PAP/KDS    1 lipca 2017 - 20:53
Będzin: woda niezdatna do picia w śródmieściu i na Osiedlu Zamkowym
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

W sobotę (1 lipca) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Będzinie poinformował o problemach z jakością wody płynącej z kranów  w Będzinie (woj. śląskie). Woda na Osiedlu Zamkowym oraz w śródmieściu nie nadaje się do picia ani do celów higienicznych. Problem może dotyczyć ok. 8 tys. mieszkańców. Miasto zapewniło wodę w beczkowozach.
Woda z kranu tymczasowo nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Z wody będzie można korzystać, gdy sanepid potwierdzi jej mikrobiologiczną jakość. Oznacza to, na razie że woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.

W związku z tym lokalny samorząd zaapelował o korzystanie w celach spożywczych i higienicznych z wody dostarczanej beczkowozami - w cztery miejsca na Os. Zamkowym (przy parkingu na ul. Chrobrego, przy przedszkolu nr 2 na ul. Turniejowej, przy kościele św. Jadwigi Śląskiej oraz przy sądzie na ul. Królowej Jadwigi), a także w pięć miejsc w śródmieściu (na Plac 3 Maja, przy Straży Pożarnej, przy dworcu PKP, przy Urzędzie Miejskim w Będzinie oraz przy komendzie policji).

Woda z beczkowozów nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Jednak osoby z osłabioną odpornością, a także rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci, powinny zachować szczególną ostrożność.

Obszar, w którym woda nie nadaje się do spożycia, to na Os. Zamkowym ulice: Jasielska, Turniejowa, Rycerska, Krościeńska, Mieszka I, Chrobrego, Grunwaldzka, Piastowska. W śródmieściu woda niezdatna jest do picia w obrębie ulic: Bema, Potockiego, Rybnego Rynku, Małachowskiego, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasnej, Placu 3 Maja, Placu Kazimierza Wielkiego, Kościuszki oraz Moniuszki.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach problem dotyka łącznie ok. 8 tys. osób.

Według informacji będzińskiego sanepidu komunikat o poprawie jakości wody zostanie wydany po uzyskaniu dwóch kolejnych wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań mikrobiologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ja, 2017-07-02 09:17:53

    Do lili: Debil.
  • lili, 2017-07-02 07:14:44

    Kropidła do akcji w asyście fajerwerków i po problemie!