PARTNER PORTALU
 • BGK

Bełchatów walczy o wodę

 • www.fakty.bai.pl (Anna Staniaszek)    9 listopada 2011 - 13:56
Bełchatów walczy o wodę

Zaległości w opłatach za wodę ma 80 osób z 6500. – Ludzie są pokrzywdzeni na skutek błędów urzędniczych – mówi przewodniczący rady gminy Jacek Bakalarczyk.
80 osób jest winnych Zakładowi Komunalnemu Gminy Bełchatów ok. 160 tysięcy złotych. O części tych pieniędzy można powiedzieć, że są to zaległości wirtualne. Tego typu zobowiązania przestają być wymagalne po dwóch latach. Jeszcze w czasie sesji sprawdziła to skarbnik gminy. A zobowiązania za wodę sięgają nawet lat 2002-2009. Przez osiem lat windykacja należności nie była właściwie prowadzona.

Kto jest za to odpowiedzialny? Wójt gminy Kamil Ładziak powoła komisję, która sprawdzi płatności za wodę.

Problem rozliczeń za wodę został ujawniony, bo z dniem 1 stycznia 2012 r. przestaje istnieć Zakład Komunalny Gminy Bełchatów. Jego zadania przejmie gminny wydział. I wtedy zaczęły się schody. Bo okazało się, że zakładowa baza danych wskazała dłużników, którzy muszą się rozliczyć – w związku z likwidacją zakładu.

Zakład Komunalny Gminy Bełchatów funkcjonował przez trzy lata – od 1 stycznia 2009 r. Zajmował się m.in. zaopatrzeniem w wodę, utrzymaniem sieci wodno-kanalizacyjnej, zatrudniał inkasenta.

Wcześniej, w latach 2002-2005 woda podlegała gminie co oznacza, że rozliczeniami zajmowali się gminni urzędnicy. W latach 2005-2009 za wodę odpowiadał Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Gminy Wola Krzysztoporska. Zajmował się obsługą techniczną wodociągów i eksploatacja ujęć, które zaopatrywały także mieszkańców gminy Bełchatów, obsługiwał oczyszczalnie ścieków ale też zajmował się utrzymaniem dróg. 1 stycznia 2008 r. przestał istnieć jako samodzielny podmiot. Obsługą wodociągów zajął się referat gospodarki komunalnej urzędu gminy w Woli Krzysztoporskiej (jego kierownikiem został Jan Mędoń) a rozliczenia za wodę obsługiwał referat finansów i budżetu.

Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Gminy Wola Krzysztoporska został zlikwidowany z tych samych powodów, dla których będzie od 1 stycznia 2012 r. zlikwidowany Zakład Komunalny Gminy Bełchatów. ,,Głównym powodem przekształcenia ZUWiK były względy podatkowe. Gmina Wola Krzysztoporska przeprowadzała szereg inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową od których jest zobowiązana płacić podatek VAT.

Po dokonanych zmianach VAT doliczany przez gminę do kwot netto będzie mógł być odliczany od podatku VAT naliczanego odbiorcom indywidualnym za wodę i ścieki. Znaczne oszczędności mogą powstać również na podatku dochodowym. ZUWiK zobowiązany był do odprowadzania podatku dochodowego od wypracowanego zysku. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego jest z tego podatku zwolniona'' – można było przeczytać na łamach ,,Naszej Gminy – Biuletynu Informacyjnego Gminy Wola Krzysztoporska'' – nr 1 z 2008 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • TEKLA, 2011-11-09 20:57:23

  okropne są te utrudnienia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • CIEPŁO-ZIMNO, 2011-11-09 18:06:40

  To nie jakieś fifirifi tylko poważna sprawa !!! Takie zaległości często prowadzą do upośledzenia funkcji życiowych !!! Jak wyłączą wodę to jak żyć?
 • kiki, 2011-11-09 17:49:16

  a co ten ładziaczek znów wymyslił??