PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpieczni sąsiedzi elektrowni jądrowych

 • newseria.pl    3 lipca 2012 - 10:00
Bezpieczni sąsiedzi elektrowni jądrowych

Mieszkający w odległości 2 km od elektrowni jądrowych będą całkowicie bezpieczni.
Gwarantują to reaktory III generacji – technologia, według której ma powstać pierwsza polska atomówka – zapewnia prof. dr inż. Andrzej Strupczewski ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego IEA Świerk.

– Nawet, kiedy zdarzy się awaria w elektrowni, ludzie mogą spać spokojnie. Nie ma syren alarmowych, ewakuacji, premier nie występuje w telewizji, elektrownia po prostu sama daje sobie radę – tak o nowoczesnych reaktorach jądrowych opowiada prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. – Za to płacimy trochę więcej, bo elektrownie III generacji są droższe, ale za to mamy pewność, że ludzie są bezpieczni.

Polska Grupa Energetyczna, która ma być inwestorem elektrowni, jeszcze nie wybrała wykonawcy i dostawcy technologii. Rozważa wybór spośród tych, którzy dostarczą reaktorów III generacji. Są one, obok reaktorów III+, najnowocześniejszymi na świecie. Choć niedługo mogą zdeklasować je te IV generacji, nad którymi trwają właśnie badania.

Impulsem do prac nad technologią reaktorów III generacji była katastrofa w Czarnobylu i wzrost konkurencji na rynku energetycznym. Nowoczesne reaktory mają być bezpieczniejsze poprzez m.in. obniżenie prawdopodobieństwa poważnego uszkodzenia ich rdzenia. Natomiast okres eksploatacji takiego jądrowego bloku energetycznego wynosi o najmniej 60 lat.

Polskiej inwestycji w elektrownię atomową towarzyszą kontrowersje związane z wycofywaniem się z programu jądrowego przez zachodniego sąsiada.

– W Niemczech od dawna trwa ostra walka polityczna między tymi, którzy chcieli mieć te elektrownie, a tymi, którzy widzieli swój interes polityczny w tym, żeby ludzi straszyć i elektrownie zamknąć – uważa prof. Andrzej Strupczewski.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (3)

 • sk z Francji, 2012-07-03 18:45:44

  Ze społecznych pieniędzy robi się pranie mózgów, by nas przekonać do energii jądrowej. Na cel promocji jest przeznaczone 20 mln. Przypuszczam, że również eksperci na tym korzystają i mowią jak to jest bezpiecznie. Nie mówią oni natomiast, że w przypadku awarii układu chłodzenia, nie jest się w stani...e zatrzymać reaktora. Nie wiadomo także gdzie przechowywać odpady radioaktywne. Francja wysyła swoje odpady na syberię, a my gdzie je ulokujemy?  rozwiń
 • Turystka kochajaca plaze, 2012-07-03 15:54:01

  Nigdy juz bym nie przyjechala nad nasz kochany Baltyk, gdyby tu powstala elektrownia jadrowa, a co do mieszkania, to juz wszystkim odpowiedzialam.
 • Mielenkowianin , 2012-07-03 14:43:40

  Jeżeli prof. dr inż. Andrzej Strupczewski ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego IEA Świerk dopuści do zbudowania elektrowni atomowej 2 km od swojego domu uwierzę we wszystko :) i