PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpłatna komunikacja w Poznaniu zawsze w czasie smogu?

 • JS    10 lutego 2017 - 20:56
Bezpłatna komunikacja w Poznaniu zawsze w czasie smogu?
Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta (fot. poznan.pl)

• Czy zmotoryzowani poznaniacy podczas pogody sprzyjającej powstawaniu smogu będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją?
• Projekt uchwały w tej sprawie trafi na obrady podczas lutowej sesji Rady Miasta Poznania.
Sprawa bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami dla kierowców w czasie wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza była już omawiana podczas styczniowej sesji. Jednak tak radni, jak prezydent uznali, że należy jeszcze dopracować kryteria przyznawania takich przejazdów.

- Uchwała ma zachęcać poznaniaków do przesiadania się z indywidualnych samochodów do miejskiej komunikacji - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP.- To pozwoli przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę emisji lokalnej podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki pozostawieniu w tym dniu samochodu na parkingu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy.  

Zgodnie z nowym projektem prawo do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji w strefie A będą mieli posiadacze ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego wraz z jedną osobą towarzyszącą. Będzie ono obowiązywało w czasie następnej doby od dnia, w którym doszło do przekroczenia na terenie miasta poziomu informowania, dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10.

Poziom informowania oznacza więcej niż 200 mikrogramów/m3 w ciągu doby na którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego na terenie Poznania. Drugim warunkiem musi być występujące w tym czasie ryzyko kontynuacji przekroczenia w następnym dniu, identyczne normy tj. poziomu informowania zanieczyszczeń pyłowych PM10 (200 mikrogramów/m3 w ciągu doby). Informacja jest dostępna dla mieszkańców w Ekoprognozie dla Poznania, znajdującej się na stronie miasta w zakładce "Środowisko".

Jak informuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, uchwała będzie uzupełnieniem działań, które podejmuje miasto w zakresie ochrony powietrza: wcześniej realizowanych z powodzeniem programów KAWKA oraz "Trzymaj ciepło" czy udostępnieniu aplikacji "Atmosfera dla Poznania", która ma charakter informacyjny oraz edukacyjny.

- Kolejne kroki, które podejmiemy, to zakup mobilnej stacji do pomiaru lokalnych zanieczyszczeń, który jest realizacją poprawki Komisji Ochrony Środowiska RMP - wylicza prezydent -  współpraca z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w zakresie ustalenia możliwości rozbudowy systemu monitoringu państwowego oraz wspólne działania z Marszałkiem Województwa przy opracowaniu założeń do uchwały antysmogowej.

Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta.  Jak informuje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, przeprowadzone szacunki wskazują, że koszt jednego dnia, w którym obowiązywać będzie zwolnienie kierowców z opłat za jazdę komunikacją miejską, wyniesie około 50 tys. zł. 

Jednak, jak uspokaja Leszek Kurek, takie poziomy stężenia zanieczyszczeń w Poznaniu występują bardzo rzadko. Na przykład poziom informowania na terenie Poznania zdarza się statystycznie 1-2 razy w ciągu roku.

Maciej Wudarski dodaje, że uchwała ma przede wszystkich charakter edukacyjny: zwrócić uwagę mieszkańców na dni, w których dochodzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza i skłonić do proekologicznych zachowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • jmb, 2017-02-22 15:14:01

  Kochani pismacy dlaczego notorycznie mylicie słowo kierowca z pojęciem "właściciel pojazdu" To nie kierowcy mają mają jeździć za darmo w kom. miejskiej!