PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatna komunikacja w Poznaniu zawsze w czasie smogu?

  • JS    10 lutego 2017 - 20:56
Bezpłatna komunikacja w Poznaniu zawsze w czasie smogu?
Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta (fot. poznan.pl)

• Czy zmotoryzowani poznaniacy podczas pogody sprzyjającej powstawaniu smogu będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją?
• Projekt uchwały w tej sprawie trafi na obrady podczas lutowej sesji Rady Miasta Poznania.
Sprawa bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami dla kierowców w czasie wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza była już omawiana podczas styczniowej sesji. Jednak tak radni, jak prezydent uznali, że należy jeszcze dopracować kryteria przyznawania takich przejazdów.

- Uchwała ma zachęcać poznaniaków do przesiadania się z indywidualnych samochodów do miejskiej komunikacji - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP.- To pozwoli przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę emisji lokalnej podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki pozostawieniu w tym dniu samochodu na parkingu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy.  

Zgodnie z nowym projektem prawo do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji w strefie A będą mieli posiadacze ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego wraz z jedną osobą towarzyszącą. Będzie ono obowiązywało w czasie następnej doby od dnia, w którym doszło do przekroczenia na terenie miasta poziomu informowania, dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10.

Poziom informowania oznacza więcej niż 200 mikrogramów/m3 w ciągu doby na którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego na terenie Poznania. Drugim warunkiem musi być występujące w tym czasie ryzyko kontynuacji przekroczenia w następnym dniu, identyczne normy tj. poziomu informowania zanieczyszczeń pyłowych PM10 (200 mikrogramów/m3 w ciągu doby). Informacja jest dostępna dla mieszkańców w Ekoprognozie dla Poznania, znajdującej się na stronie miasta w zakładce "Środowisko".

Jak informuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, uchwała będzie uzupełnieniem działań, które podejmuje miasto w zakresie ochrony powietrza: wcześniej realizowanych z powodzeniem programów KAWKA oraz "Trzymaj ciepło" czy udostępnieniu aplikacji "Atmosfera dla Poznania", która ma charakter informacyjny oraz edukacyjny.

- Kolejne kroki, które podejmiemy, to zakup mobilnej stacji do pomiaru lokalnych zanieczyszczeń, który jest realizacją poprawki Komisji Ochrony Środowiska RMP - wylicza prezydent -  współpraca z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w zakresie ustalenia możliwości rozbudowy systemu monitoringu państwowego oraz wspólne działania z Marszałkiem Województwa przy opracowaniu założeń do uchwały antysmogowej.

Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta.  Jak informuje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, przeprowadzone szacunki wskazują, że koszt jednego dnia, w którym obowiązywać będzie zwolnienie kierowców z opłat za jazdę komunikacją miejską, wyniesie około 50 tys. zł. 

Jednak, jak uspokaja Leszek Kurek, takie poziomy stężenia zanieczyszczeń w Poznaniu występują bardzo rzadko. Na przykład poziom informowania na terenie Poznania zdarza się statystycznie 1-2 razy w ciągu roku.

Maciej Wudarski dodaje, że uchwała ma przede wszystkich charakter edukacyjny: zwrócić uwagę mieszkańców na dni, w których dochodzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza i skłonić do proekologicznych zachowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jmb, 2017-02-22 15:14:01

    Kochani pismacy dlaczego notorycznie mylicie słowo kierowca z pojęciem "właściciel pojazdu" To nie kierowcy mają mają jeździć za darmo w kom. miejskiej!