PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatny odbiór elektrośmieci w Opolu

  • PAP    27 września 2013 - 05:55
Bezpłatny odbiór elektrośmieci w Opolu

Zużyty sprzęt AGD, RTV, stare komputery czy świetlówki będzie od końca września bezpłatnie zbierać od mieszkańców Opola organizacja ElektroEko. Umowę w tej sprawie miasto podpisało do końca 2014 r.
Wiceprezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski podał, że miasto przystąpiło do realizowanego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko programu „Moje miasto bez elektrośmieci", by ułatwić mieszkańcom ich pozbywanie się. „To element uzupełniający do systemu zbiórki odpadów" - wyjaśnił.

Na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z ElektroEko poinformował, że w ramach programu mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny dużych gabarytów, taki jak pralki, telewizory czy lodówki bez wychodzenia z domu. Operator, z którym współpracuje organizacja będzie dojeżdżał i odbierał elektrośmieci.

„Wystarczy tylko zadzwonić na numer 2222 333 00 i umówić się na dogodny termin" - powiedział Kędzierski. Dodał, że termin odbioru nie powinien przekroczyć 48 do 72 godzin od momentu telefonicznego zamówienia. odbioru.

Pozostałe mniejsze sprzęty, np. zużyte magnetofony, suszarki, komputery., sprzęt AGD czy świetlówki będą zbierane w każdą czwartą sobotę miesiąca w godz. 9-14 w dwóch punktach miasta - w dzielnicy Zaodrze przy jednym z domów handlowych oraz na opolskiej Malince, na parkingu znajdującego się przy ul. Wiejskiej marketu. Pierwsza zbiórka odbędzie się w najbliższą sobotę.

ElektroEko w ramach prowadzonego programu będzie też edukować, współpracując ze szkołami. Placówki, które wezmą udział w programie, powinny prowadzić działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem, zbierać go, a następnie oddawać do punktów zbiórki ElektroEko.

W zamian będą gromadzić kupony i punkty, które w późniejszym okresie zamienione zostaną na sprzęt szkolny, np. tablice multimedialne, rzutniki, ławki czy sprzęt sportowy. Póki co chęć udziału w projekcie wyraziło 16 opolskich placówek edukacyjnych.

„Kupony mogą zbierać też bliscy i znajomi uczniów tych szkół, oddając swój sprzęt w miejscach zbiórek" - powiedział Kędzierski. „Chcemy w ten sposób uświadamiać i uczyć całe społeczności" - dodał.

Kędzierski wyjaśnił, że zbierane elektrośmieci trafią do odpowiednio wyposażonych zakładów przetwarzania, gdzie usuwane z nich będą szkodliwe substancje, takie jak freon w lodówkach czy rtęć w świetlówkach. Surowce wtórne przeznaczone zostaną natomiast do ponownego wykorzystania.

Odbiór zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego jest bezpłatny dla mieszkańców Opola. Za udział w programie nie płaci także miasto.

ElektroEko powstała w 2006 r. Powołały ją firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT oraz oświetlenia. Jest organizacją non-profit, co znaczy, że cały wypracowany zysk inwestuje w rozwój sytemu zbierania elektrośmieci.

Jej zadaniem jest realizacja zapisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, czyli przede wszystkim organizowanie sprawnego i efektywnego systemu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przetwarzanie go, odzysk, recykling i unieszkodliwianie. Od początku działalności ElektroEko zabrała w całym kraju ponad 310 tys. ton zużytego sprzętu.

Przemysław Kędzierski podał, że program „Moje miasto bez elektrośmieci" realizowany jest od końca 2012 r. Do tej pory według przedstawiciela organizacji przystąpiło do niego 47 miast w Polsce, m.in. Warszawa., Rzeszów czy Łódź

Naczelnik miejskiego wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Opolu Małgorzata Rabiega podała, że na temat odbioru i wywozu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego miasto prowadziło rozmowy z wieloma podmiotami. Wśród argumentów, które przeważyły za wyborem ElektroEko była m.in. prowadzona przez nich działalność edukacyjna i współpraca ze szkołami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.