PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpodstawne spekulacje o śmieciach

 • PAP    1 listopada 2012 - 08:51
Bezpodstawne spekulacje o śmieciach

Spekulacje na temat znaczącego wzrostu cen za odbiór śmieci na etapie prowadzonych przez gminy przygotowań do wprowadzenia nowych przepisów są bezpodstawne – twierdzi Ministerstwo Środowiska.
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że cena wzrośnie od 100 do 200 proc. Od 1 stycznia br. obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też: Jak gminy sobie radzą z ustawą śmieciową

Na wprowadzenie rozwiązań władze lokalne mają czas do 1 lipca 2013 r. Zgodnie z nimi opłata za odbiór śmieci ma być podzielona na wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą płacić jedną stawkę. Ustawa zobowiązuje także gminy do organizowania przetargów na wywóz śmieci na swym terenie.

Nowe przepisy wzbudzają niepokój wśród samorządów. Wątpliwości budzi m.in. konieczność organizowania przetargów na wywóz śmieci, nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym spółkę. Z kolei eksperci KIG alarmowali, że wprowadzenie nowych rozwiązań spowoduje znaczne podniesienie cen; według ich szacunków średnia opłata za wywóz śmieci na osobę nie będzie niższa niż 15 zł miesięcznie.

Czytaj też: Wciąż nie mają decyzji ws. opłaty za odpady

Ministerstwo Środowiska oświadczeniu podkreśliło, że stawki za wywóz śmieci różnią się w zależności od regionu. „Tam, gdzie już je określono, są na poziomie od 7 do 10 zł miesięcznie od mieszkańca" - podano w komunikacie. „W gminach, w których odbieranie i zagospodarowanie odpadów było dotychczas regulowane, stawki opłat będą porównywalne do istniejących.

Czytaj też: Samorządy nie dostaną monopolu na odpady

Z kolei tam, gdzie mieszkańcy nie ponosili żadnych kosztów związanych z gospodarką odpadami, ceny z pewnością wzrosną" - wyjaśnił resort i zaznaczył, że obecnie samorządy samodzielnie podejmują uchwały o wysokości stawek za odbiór odpadów.

Resort środowiska dodał, że ewentualny wzrost kosztów odbioru odpadów może na początku wdrażania nowego systemu wynikać z faktu, że „obliczeń trzeba dokonywać dla wszystkich mieszkańców, także tych, których odpowiedzialność za niezgodne z prawem zagospodarowanie odpadów do tej pory nie była egzekwowana".

Wysokość stawek ustalanych przez gminy będzie mogła ulegać modyfikacji w miarę rozwoju rynku - jeśli zaistnieją przesłanki do obniżania kosztów, samorządy będą miały narzędzia do podejmowania takich działań - w interesie swoich mieszkańców - czytamy w komunikacie.

„Wpływy z pobieranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokryją faktyczne koszty funkcjonowania systemu, obejmujące m.in. odbieranie, transport, odzysk, czy ich unieszkodliwianie, a także tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych" - zaznaczył resort.

Przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska z KIG Krzysztof Kawczyński uważa jednak, że ceny za wywóz śmieci wzrosną od 100 do 200 proc. Eksperci KIG szacują, że średnia opłata na osobę wyniesie minimum 15 zł miesięcznie.

„Taka cena zapewnia pewną efektywność działania. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że ta cena opiera się o realne koszty ponoszone przez np. odbiorcę" - podkreślił na zorganizowanej w tym tygodniu konferencji.

„Gminy i sołectwa chcą, żeby ten odbiór był tańszy, ale taniej już nie będzie. Będzie coraz drożej i to trzeba sobie szczerze powiedzieć (...) należy zapomnieć, że w dzisiejszych czasach da się stworzyć system, w którym będziemy płacić trzy złote za osobę miesięcznie" - podkreślił Kawczyński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • 777, 2012-11-06 09:34:22

  Ktoś tu nie odrobił widac lekcji z WOS-u. Ministerstwo ma nadzór na wykonaniem ustawy. Sejm i senat uchwalają ustawy, czyli prawo! A sam zapis dotyczy budowy Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów. Aby uzmysłowić o czym jest ten zapis to region gospodarki odpadami to II region w wojew...ództwie śląskim obejmuje: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg, Zbrosławice, Bytom, Piekary Śląskie, Pyskowice, Rudziniec, Toszek, Wielowieś, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Sławków, Będzin, Czeladź, Wojkowice, Bobrowniki, Mierzęcice, Psary, Siewierz, Łazy Docelowo ma być kilka RIPOK, a nie w każdej gminie. Krytyków proszę wiec o sformułowanie zapisu jak gminy maja wybierać budującego RIPOK dla kilku gmin? Krytykujących zapytam też jak gmina ma sfinansować budowe instalacji, ktora czesto przekracza jej roczny budżet? Może ma obciąc dopłaty do przedszkoli, komunikacji miejskiej, oswiaty, przestać remontować drogi i naprawiać chodniki? A jak pan profesor nie rozumie prostych zapisów to może sobie kupil tytuł? I kto go wybrał do sejmu, skoro nie rozumie kompetencji poszczególnych organów władzy, nie pojmuje kto ustala prawo, a kto je wykonuje! Własnie przez trakich oszołomów ja pan profesor - mamy prawo jakie mamy.  rozwiń
 • K.B. Junior, 2012-11-05 13:26:34

  Spekulacje? Wystarczy wkleić do wyszukiwarki google.pl hasło "interpelacja 8030 odpady" aby się dowiedzieć o kolejnym przekręcie
 • CBAman, 2012-11-02 20:16:29

  I o to chodzi aby było coraz drożej bo rząd nie chce żadnych non-profitów - operatorzy maszynek do kręcenia lodów muszą rozkręcać swoje interesy jak tralala - czytać szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak to z odpadami robią Szwedzi"