PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezprawne klauzule w umowach gminy z odbiorcami wody

  • AW    22 sierpnia 2013 - 12:36
Bezprawne klauzule w umowach gminy z odbiorcami wody

Gmina Radzionków stosowała niezgodne z prawem klauzule w umowach z odbiorcami wody - uznała prezes UOKiK. Gmina uniknęła kary finansowej, ponieważ dobrowolnie zobowiązała się do zaprzestania praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, od 2006 roku w Radzionkowie mieszkańcy podpisywali umowy na dostawę wody i odbiór ścieków zawierające niedozwolone postanowienia.

Gmina m.in. przewidywała rozwiązanie umowy przez każdą ze stron z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia bez podania przyczyny. Zgodnie z prawem, ponieważ woda jest specyficznym dobrem – jej dostawca nie może zaprzestać świadczenia usług. Wyjątek stanowią sytuacje wymienione w ustawie (m.in. nielegalny pobór wody czy nieprawidłowo wykonane przyłącze).

Ponadto gmina samowolnie uznała, że odbiorcy wody korzystający z niej w czasie budowy nie podlegają ochronie przewidzianej przez przepisy szczególne, np. nie mają gwarancji ciągłości w dostawie wody.

Prezes UOKiK, stwierdziła, że parametry wody dostarczanej na cele budowy nie różnią się od określonych dla gospodarstw domowych. Rozróżnienie stosowane przez gminę było przede wszystkim niekorzystne dla konkretnych grup odbiorców, ponadto niezgodne z przepisami antymonopolowymi. 

Urząd uznał, że gmina złamała prawo, stosując zarówno praktyki ograniczające konkurencję, jak i naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.