PARTNER PORTALU
  • BGK

BGK: Ponad 16,5 tys. lokali i miejsc dla najuboższych

  • JL/PAP    12 października 2015 - 08:56
BGK: Ponad 16,5 tys. lokali i miejsc dla najuboższych
Największą dotychczas inwestycją było wybudowanie 228 lokali komunalnych w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 47. Fot. UM Warszawa

Obecnie BGK współfinansuje realizację ponad 16,5 tys. lokali i miejsc dla najuboższych.
Przyznane przez BGK dotacje w wysokości 588,94 mln zł pozwoliły na budowę inwestycji o łącznej wartości blisko 2 mld zł.

Z programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego korzystają gminy, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego. Program może być realizowany m.in. poprzez zmianę sposobu użytkowania, remont i przebudowę lokali wycofanych z użytkowania, budowę nowych budynków, a także zakup gotowych mieszkań.

Ponadto swój udział w inwestycjach oprócz gminy i powiatów może zadeklarować i realizować Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Program ma swoją lekko rosnącą dynamikę. Jego rozmiar pomocowy jest uzależniony od środków dedykowanych na ten cel w budżecie państwa. BGK współpracuje z samorządami, aby optymalnie wykorzystać dostępne środki – powiedział z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs.

Czytaj też: BGK dofinansuje budownictwo socjalne i komunalne

Tłumaczy, że BGK prowadzi współpracę w taki sposób, aby nie było sytuacji, w której gmina złoży wniosek, ale z uwagi na niewystarczającą ilość środków dotacja nie zostanie im przyznana.

Dofinansowanie przeznaczone na 2015 rok wyniosło 126,9 mln zł. W edycji wiosennej 2016 r. planowane są przyznania na poziomie 50 mln zł. Jak zapewnił, środki na poszczególne lata są wykorzystywane praktycznie w całości.

Wnioski o dotacje są przyjmowane przez BGK w dwóch turach: wiosennej (1-31 marca) oraz jesiennej (1-30 września).

‑ BGK ma 3 miesiące na dokonanie kontroli i podjęcie decyzji o przyznaniu, bądź odmowie przyznania dotacji – tłumaczył Bogusław Białowąs.

Decyzje o przyznaniu finansowania publikowane są w biuletynie informacji publicznej. W edycji jesiennej informacja pojawia się na koniec roku (do 31 grudnia), dla edycji wiosennej do końca pierwszego półrocza (30 czerwca).

Czytaj też: Fundusz Dopłat obejmie byłe mieszkania zakładowe

W momencie pojawienia się komunikatu można już podpisywać umowy i przystępować do realizacji przedsięwzięć. Obecnie BGK zakończyło nabór i dokonuje oceny formalnej wniosków złożonych w edycji jesiennej 2015 r.

Przedstawiciel BGK ocenił, że samorządy doskonale wkomponowały się w program – wiedzą jakie są oczekiwania ustawowe i jak przygotować wniosek oraz inwestycję aby otrzymać dotację.

- Program ma swoje szczegółowe wymagania jednak ilość wniosków odrzuconych, niespełniających kryteriów formalnych jest śladowa. Jeden, czy dwa nieprawidłowe wnioski na średnio 70, składanych w poszczególnych edycjach to wartość marginalna – podkreślił Bogusław Białowąs.

Program jest korzystny dla samorządów, gdyż przewiduje bezzwrotną dotację w zależności od rodzaju przedsięwzięcia.

Maksymalna wysokość bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat wynosi do 50 proc. kosztów inwestycji i można ją uzyskać przy remoncie, zmianie sposobu użytkowania nieruchomości lub przebudowie budynku realizowanej przez TBS; najniższą (30 proc.) – przy budowie czy kupnie budynku lub lokalu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.