PARTNER PORTALU
 • BGK

Białostoczanie będą selektywnie zbierać plastik i papier

 • PAP    25 listopada 2013 - 17:29
Białostoczanie będą selektywnie zbierać plastik i papier

Od lipca 2014 roku białostoczanie będą mogli selektywnie zbierać plastik i papier - zdecydowała w poniedziałek Rada Miasta Białystok.
Od lipca, czyli wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej, zgodnie z przyjętymi zasadami selektywna zbiórka odpadów polega w Białymstoku na oddzieleniu szkła, odpadów zielonych oraz wielkogabarytowych. W sierpniu na terenie miasta miało się pojawić ok. 750 tzw. gniazd, do których mieszkańcy nieobowiązkowo i nieodpłatnie mieli wyrzucać selektywnie zbierane tworzywa sztuczne i papier. Jednak - jak mówił rzecznik komunalnej spółki "Lech", zarządzającej systemem gospodarki odpadami w Białymstoku Karol Świetlicki - spółka musiała unieważnić dwa przetargi na obsługę gniazd. Do pierwszego przetargu nie stanęła żadna firma, a zapłatą był pozyskany z gniazd surowiec. W drugim przetargu kwoty zaproponowane przez firmy znacznie przekraczały budżet przetargu.

Czytaj też: Nieuczciwe opłaty za śmieci. Będzie kara

Po nieudanych przetargach władze spółki zdecydowały, żeby wprowadzić zmiany w uchwale śmieciowej, by do selektywnej zbiórki odpadów wprowadzić odbiór tzw. odpadów suchych, czyli tworzyw sztucznych i papieru. Projekt został przegłosowany na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Białystok; 13 radnych było za, 10 wstrzymało się od głosu.

W związku z tym od 1 lipca 2014 roku każda nieruchomość w mieście ma zostać zaopatrzona w pojemnik bądź worek na tzw. surowce suche, a osoby, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów, będą zobowiązane do oddzielania także tworzyw sztucznych i papieru. Jak mówił podczas sesji wiceprezes spółki "Lech" Adam Kamiński, takie rozwiązanie obowiązuje obecnie m.in. w Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Rzeszowie.

Więcej informacji na Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013 r. w Warszawie 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Maximus Segregatus, 2013-11-26 20:21:48

  Jak segregować odpady? Wkleić do google.pl hasło "mistrzowie z Nakła segregują odpady"...
 • Jacek M, 2013-11-26 14:12:18

  Cofnijmy się do roku 2000-2001. Miał być już wtedy system dwu pojemnikowy. Miała być oczyszczalnia odcieków z systemem podwójnie odwróconej osmozy do podczyszczania odcieków z pól składowych. Miała być nowoczesna sortownia odpadów z możliwościami przerobu 100 000 ton odpadów w ciągu roku. Miało być... nowocześnie. Mieliśmy też wywóz śmieci do Mławy 2008-2009. To wszystko już było.  rozwiń
 • Wkurzony, 2013-11-26 13:03:56

  Tak wygląda szacunek dla prawa w Polsce i unijnego! Po prostu wstyd. Mam nadzieję, że za ten cyrk Unia Europejska cofnie dofinansowanie do budowy spalarni śmieci w Białymstoku . Pozdrowienia dla OLAF'u