PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, BiKeR: Rowery miejskie juz dostępne. Sezon ruszył

  • PAP/AT    21 marca 2016 - 18:59
Białystok, BiKeR: Rowery miejskie juz dostępne. Sezon ruszył
Sezon zainaugurowano przy nowej, 46 stacji, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok (fot.bialystok.pl/Dawid Gromadzki)

• 460 miejskich rowerów w 46 stacjach jest dostępnych dla mieszkańców na terenie Białegostoku.
• To początek trzeciego sezonu BiKeRa w mieście.
• Od połowy kwietnia mają być też dostępne tandemy.
System rowerów miejskich BiKeR od ubiegłego roku jest systemem aglomeracyjnym - oprócz Białegostoku, działa w dwóch ościennych gminach - Juchnowiec Kościelny i Choroszcz. To - jak mówią władze Białegostoku - pierwszy taki system w kraju.

Sezon BiKeRa powinien zacząć się w kwietniu, ale ze względu na dobrą aurę firma obsługująca system rowerów w mieście postanowiła udostępnić jednoślady w pierwszy dzień wiosny - powiedział w poniedziałek (22 marca) podczas inauguracji sezonu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Sezon zainaugurowano przy nowej, 46 stacji, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok. Zagłosowało na nią ponad 550 mieszkańców. Jak powiedział Truskolaski, to sami mieszkańcy osiedla Pieczurki zdecydowali, że rower miejski jest potrzebną inwestycją w ich okolicy.

Razem z nową stacją białostoczanie mają do dyspozycji 460 rowerów na terenie miasta. Dodatkowe rowery znajdują się w ościennych gminach. W sumie cały system liczy 490 rowerów w 49 stacjach. Od połowy kwietnia będzie dostępnych też 10 tandemów, o które zabiegali mieszkańcy - powiedział Truskolaski.

Czytaj też: Rowery miejskie nie wszędzie "chwyciły". Nawet Warszawa powinna poprawić statystyki

W jego ocenie BiKeR jest sukcesem. System liczy ponad 38,6 tys. użytkowników. W ubiegłym sezonie rowery wypożyczone były ponad 472 tys. razy.

Aby korzystać z BiKeRa, trzeba zarejestrować się w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Za darmo z roweru można korzystać przez pierwsze 20 minut, a posiadacze karty miejskiej - przez pierwsze 30 minut; kolejne minuty są płatne.

Od poniedziałku są też rozdawane rowerzystom kamizelki odblaskowe, aby byli bardziej widoczni na drogach. W sumie jest ich 10 tys.; zostały zakupione także w ramach budżetu obywatelskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.