PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok: Dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców i solary

 • PAP/EM    31 stycznia 2017 - 13:48
Białystok: Dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców i solary
Program zakłada wymianę 225 kotłów i instalację 225 kolektorów słonecznych (fot. pixabay)

• 450 właścicieli domów w Białymstoku otrzyma do 2019 r. unijne dotacje do wymiany starych kotłów grzewczych na ekologiczne lub na instalację kolektorów słonecznych.
• Od 6-14 lutego chętni mogą się zgłaszać do białostockiego magistratu.
Program realizuje miasto Białystok. Główny cel projektu to ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, głównie tzw. niskiej emisji.

Z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne pochodzi na ten cel 7 mln zł. Cały program będzie kosztował ok. 8 mln zł.

Zainteresowani wymianą starych pieców na gazowe lub instalacją kolektorów słonecznych właściciele domów jednorodzinnych będą musieli ponieść 15 proc. kosztów, dotacja wynosi 85 proc. - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mieszkaniec, który zakwalifikuje się do projektu, będzie musiał dołożyć do projektu od 2,1-3 tys. zł, w zależności od rodzaju instalacji.

Program zakłada wymianę 225 kotłów i instalację 225 kolektorów słonecznych. Z dotacji na wymianę kotłów grzewczych węglowych na gazowe mogą skorzystać mieszkańcy domów, w pobliżu których znajduje się sieć gazowa. Kolektor słoneczny można zamontować niezależnie od rodzaju instalacji, jaka jest w danym domu, jej wymieniać nie trzeba. Zgodnie z wymogami projektu, miasto kupi i dostarczy urządzenia, będzie też właścicielem tych instalacji przez 5 lat, dopiero potem będą przekazane na własność uczestników projektu.

Prezydent podkreślił, że projekt wpisuje się w "to, co się dzieje za naszymi oknami, właściwie wisi w naszym powietrzu". Wskazał, że także w Białymstoku zdarzają się przekroczenia norm pyłów zawieszonych w powietrzu. Prezydent przyznał, że skala projektu nie jest duża w stosunku do potrzeb, a projekt to swego rodzaju "pilotaż". Miasto chce jednak na początek poznać skalę zainteresowania mieszkańców i niewykluczone są inne działania w przyszłości. Mówił też, że jest potrzebna dokładna diagnoza potrzeb, a tej wiedzy obecnie nie ma.

Lista zakwalifikowanych do udziału w projekcie będzie ogłoszona do końca lutego. Szczególnie preferowani mają być właściciele najbardziej zużytych urządzeń grzewczych, dodatkowo także rodziny wielodzietne, rodziny zastępcze, osoby z niepełnosprawnością czy też te, które pobierają świadczenia rodzinne. Pierwsze piece mają być wymienione jeszcze w 2018 r.

"Stawiamy na efekt ekologiczny, to znaczy im wyższa redukcja przy danej instalacji dwutlenku węgla i pyłu zawieszonego PM 10, tym więcej punktów się otrzymuje" - tłumaczyła dyrektor departamentu ochrony środowiska Anna Janczyło-Morzy.

Deklaracje udziału w programie są do pobrania na stronie internetowej miasta (www.bialystok.pl) lub w departamencie ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W Białymstoku Straż Miejska kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach. Od października 2016. kontroli takich było ok. 380; 9 osób dostało mandaty, 3 sprawy trafiły do sądu, 2 osoby pouczono. Prezydent mówił, że trzeba edukować mieszkańców, a kary dostają ci, którzy edukować się nie chcą. Za palenie w piecu śmieci można dostać 500 zł mandatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • użytkownik piecow kaflow, 2017-04-13 09:48:35

  A dlaczego tylko w lutym bedą rozpatrywane wnioski, a jak ktoś podejmuje takie działania teraz w maju lub czerwcu 2017 r, to co nie kwalifikuje sie?
 • Max, 2017-02-16 19:08:40

  Może warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat dopłat. wyszukiwarka-dotacji.pl
 • bar, 2017-02-16 09:58:06

  Do lor: Jeżeli projekt realizuje Miasto Białystok, to raczej nie ma możliwości kierowania oferty do mieszkańców innych miejscowości.