PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok inwestuje w 180 nowych parkomatów

  • PAP    26 lutego 2015 - 16:21
Białystok inwestuje w 180 nowych parkomatów
Władze miasta liczą, że dzięki temu więcej kierowców będzie chciało parkować w centrum (fot. pixabay)

Ponad 180 parkomatów ma pojawić się do września w strefie płatnego parkowania w centrum Białegostoku. Mają one zastąpić dotychczasowe karty postojowe.
W Białymstoku strefa płatnego parkowania podzielona jest na dwie podstrefy: A - w ścisłym centrum miasta i B - nieco dalej od centrum. W sumie jest w nich ponad 3,6 tys. miejsc parkingowych.

Dotychczas kierowcy za postój w strefie mogli zapłacić kupując odpowiednią kartę postojową (dostępną m.in. w kioskach ruchu czy sklepach), wykupując abonament lub przez wysłanie sms-a (korzystając z tej opcji, najpierw trzeba było założyć konto w systemie i zrobić przedpłatę).

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przekonywał na czwartkowej (26 lutego) konferencji prasowej, że parkomaty są łatwiejszym sposobem płacenia za postój. Jego zdaniem pozwolą one na zwiększenie rotacji samochodów parkujących w strefie. Mówił też, że z opcji wysłania sms korzysta tylko 7 proc. kierowców, a karty postojowe - ze względu m.in. na zamykanie się kiosków Ruchu, nie są tak dostępne jak wcześniej.

W mieście miałoby stanąć 185 parkomatów. Poliński mówił, że będą one dzierżawione na okres 8-10 lat. Według szacunków roczny koszt utrzymania parkomatów to ok. 2 mln zł (dla porównania dystrybucja i druk kart postojowych to wydatek ok. 500 tys. zł rocznie). Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, z powodu kosztów decyzja postawienia parkomatów nie była jednoznaczna. Dodał, że miasto czekało, aż technologia nie będzie tak kosztowna.

Obecnie prezydent przygotowuje projekt uchwały w tej sprawie, która ma stanąć na najbliższej marcowej sesji miasta. Następnie ma być ogłoszony przetarg, a parkomaty stanąć w mieście do września.

Obszar strefy płatnego parkowania obejmuje obecnie ponad 70 ulic. Podzielona jest ona na dwie podstrefy, gdzie opłaty za parkowanie wynoszą - w podstrefie A: pół godziny 1,2 zł, a godzina 2,4 zł, w podstrefie B: 60 groszy za pół godziny i 1,2 zł na godzinę. Opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-18.00.

Opłaty w parkomatach będą bez zmian. Zmienić ma się natomiast minimalny czas postoju: z pół godziny na 15 min. Opłat będzie można dokonywać monetami lub kartą płatniczą.

Roczne wpływy ze strefy płatnego parkowania do budżetu miasta są na poziomie ok. 5 mln zł. Poliński mówił, że w ostatnich latach te wpływy rosły o ok. 500 tys. zł rocznie.

 Opłat będzie można dokonywać monetami lub kartą płatniczą.

Roczne wpływy ze strefy płatnego parkowania do budżetu miasta są na poziomie ok. 5 mln zł. Poliński mówił, że w ostatnich latach te wpływy rosły o ok. 500 tys. zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-03-01 00:26:18

    Zamiast w parkomaty Wszędzie inwestować, Trza samochodziarzy Z Polski wyrugować.