PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok inwestuje w energię cieplną

  • wnp.pl (PB)    3 marca 2011 - 11:10
Białystok inwestuje w energię cieplną

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Białystok będzie produkować energię elektryczną w skojarzeniu z energią cieplną.
Układ kogeneracyjny na bazie silników gazowych powstanie do końca 2012 roku w Ciepłowni Zachód. Dzięki jego budowie MPEC Białystok oprócz energii cieplnej będzie produkować również energię elektryczną.

Sprawdź notowania prezydenta Białegostoku

Ciepłownia Zachód należąca do MPEC, od początku jej istnienia w 1987 r. wytwarza wyłącznie energię cieplną. Zmieni się to pod koniec 2012 roku, wtedy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje uruchomienie układu kogeneracyjnego. To będzie największa inwestycja spółki w ostatnich latach.

- Według koncepcji, w ciepłowni ma powstać instalacja kogeneracyjna z dwoma tłokowymi silnikami gazowymi, służąca do produkcji energii elektrycznej i ciepła w postaci gorącej wody. Silniki gazowe zasilane będą gazem ziemnym GZ50. Układ ma być usytuowany w dwóch nowych budynkach, które powstaną obok budynku Ciepłowni – budynku Agregatów Kogeneracyjnych i budynku Centralnej Sterowni – informuje MPEC Białystok.

Moc cieplna o wielkości 7 MW z układu kogeneracyjnego zostanie wyprowadzona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Energia elektryczna o mocy 8 MW będzie wprowadzana do sieci dystrybucyjnej (zgodnie z technicznymi warunkami zasilania PGE). Ewentualnie będzie zużywana w samej ciepłowni.

Elementem układu kogeneracyjnego będzie Akumulator Ciepła, który będzie uśredniał dobowe zmiany zapotrzebowania na ciepło – zwłaszcza w okresie letnim. Przewiduje się obecnie, że moc akumulatora ciepła wyniesie maksymalnie 7 MW. Akumulator ma też zapewnić dostawy ciepła w przypadku chwilowych zakłóceń w pracy układu ko generacyjnego, jak i ciepłowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.