PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok może sprzedać udziały MPEC przed wyborami samorządowymi

  • PAP    14 marca 2014 - 06:58
Białystok może sprzedać udziały MPEC przed wyborami samorządowymi

- Białystok może sprzedać udziały w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej przed jesiennymi wyborami samorządowymi - poinformował Andrzej Meyer, zastępca prezydenta miasta, na nadzwyczajnej sesji poświęconej prywatyzacji tej firmy.
Sesja została zwołana na wniosek radnych opozycji, którzy są przeciwni sprzedaży MPEC.

Ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży udziałów firmy będzie podejmował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Jak zaznaczył, decyzja będzie taka, jaką wypracuje komisja, która prowadzi i nadzoruje proces zbywania udziałów. Już wcześniej Truskolaski wielokrotnie podkreślał, że jeśli oferowana cena za udziały nie będzie dla miasta satysfakcjonująca, do sprzedaży nie dojdzie. W czwartek mówił radnym, że na ostateczną decyzję trzeba więc poczekać.

Czytaj też:  Białystok szuka inwestora na MPEC

Zastępca prezydenta Andrzej Meyer powiedział jednak, że całą procedurę zbycia udziałów miasto chce zakończyć do czerwca br. Do tego czasu władze Białegostoku chciałyby podpisać z nabywcą tzw. umowę warunkową. Następnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musiałby zbadać, czy transakcja nie monopolizuje rynku energii cieplnej w Białymstoku. Meyer podał, że za 2013 r. MPEC ma 8 mln zł zysku, ale bilans nie jest jeszcze zatwierdzony. Biegły rewident zaproponował, by zysk został obniżony o 4 mln zł, żeby utworzyć rezerwę. Szczegółów nie przedstawił.

Zainteresowane zakupem udziałów MPEC Białystok są trzy podmioty: Fortum Power and Heat Polska, ENEA Wytwarzanie oraz GDF SUEZ Energy Services International. Firmy te w grudniu 2013 r. odpowiedziały na publiczne zaproszenie władz miasta i zostały dopuszczone do negocjacji.

Do 11 kwietnia władze miasta wydłużyły oferentom termin na złożenie wiążących propozycji warunków sprzedaży udziałów. Jedna z firm przechodzi zmiany organizacyjne i nie zdążyłaby w pierwotnym terminie - 12 marca - przedłożyć wymaganych dokumentów.

Obradom przysłuchiwali się licznie zgromadzeni pracownicy MPEC. Władze miasta poinformowały ich, że będzie z nimi negocjowany pakiet prywatyzacyjny. Ma być m.in. wskazany minimalny okres utrzymania zatrudnienia. Miasto oczekuje również określenia pakietu inwestycji, które w ciągu pięciu lat zrealizuje nabywca za środki spoza MPEC.

Prezydent Białegostoku decyzję o sprzedaży MPEC nazwał "trudną". Tłumaczył, że dotyczy ona przyszłości miasta, które nie należy do bogatych i nie ma u siebie wielkich firm. Przekonywał, że bez pieniędzy ze sprzedaży MPEC miasto nie będzie się tak szybko rozwijało, jak w ostatnich 6-8 latach. Inwestycje w mieście w ostatnich latach wyniosły 2 mld zł, z czego 1,2 mld zł pochodziło z UE. Po to, by zdobyć te pieniądze, Białystok zaciągnął jednak kredyty, emitował też obligacje. Truskolaski mówił, że gdyby np. z umowy ze sprzedaży MPEC miasto pozyskało 200 mln zł, mogłoby wydać na kolejne inwestycje 1 mld zł i te pieniądze "zostaną w mieście".

Przyznał, że ma świadomość, iż decyzja o sprzedaży tej firmy może zaważyć na jego przyszłości w polityce. Zapewnił jednak, że nie chce się z tej decyzji wycofywać, chyba że - co już wielokrotnie podkreślał - cena, jaką zaproponują oferenci, nie będzie satysfakcjonująca dla miasta.

Gmina Białystok chce sprzedać udziały MPEC jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie. Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów, o łącznej wartości nominalnej prawie 55,8 mln zł. 15 proc. udziałów przypadnie załodze.

Przeciwna sprzedaży MPEC jest opozycja w Radzie Miasta Białystok. Za sprzedażą są radni wspierający prezydenta, głównie z PO. W maju 2013 r. odbyło się z inicjatywy PiS referendum w sprawie przyszłości MPEC, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się jednak przeciw sprzedaży przedsiębiorstwa. Pod koniec października 2013 roku na sesji rady nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło jednego głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.