Białystok może sprzedać udziały MPEC przed wyborami samorządowymi

- Białystok może sprzedać udziały w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej przed jesiennymi wyborami samorządowymi - poinformował Andrzej Meyer, zastępca prezydenta miasta, na nadzwyczajnej sesji poświęconej prywatyzacji tej firmy.
Białystok może sprzedać udziały MPEC przed wyborami samorządowymi

Sesja została zwołana na wniosek radnych opozycji, którzy są przeciwni sprzedaży MPEC.

Ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży udziałów firmy będzie podejmował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Jak zaznaczył, decyzja będzie taka, jaką wypracuje komisja, która prowadzi i nadzoruje proces zbywania udziałów. Już wcześniej Truskolaski wielokrotnie podkreślał, że jeśli oferowana cena za udziały nie będzie dla miasta satysfakcjonująca, do sprzedaży nie dojdzie. W czwartek mówił radnym, że na ostateczną decyzję trzeba więc poczekać.

Czytaj też:  Białystok szuka inwestora na MPEC

Zastępca prezydenta Andrzej Meyer powiedział jednak, że całą procedurę zbycia udziałów miasto chce zakończyć do czerwca br. Do tego czasu władze Białegostoku chciałyby podpisać z nabywcą tzw. umowę warunkową. Następnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musiałby zbadać, czy transakcja nie monopolizuje rynku energii cieplnej w Białymstoku. Meyer podał, że za 2013 r. MPEC ma 8 mln zł zysku, ale bilans nie jest jeszcze zatwierdzony. Biegły rewident zaproponował, by zysk został obniżony o 4 mln zł, żeby utworzyć rezerwę. Szczegółów nie przedstawił.

Zainteresowane zakupem udziałów MPEC Białystok są trzy podmioty: Fortum Power and Heat Polska, ENEA Wytwarzanie oraz GDF SUEZ Energy Services International. Firmy te w grudniu 2013 r. odpowiedziały na publiczne zaproszenie władz miasta i zostały dopuszczone do negocjacji.

Do 11 kwietnia władze miasta wydłużyły oferentom termin na złożenie wiążących propozycji warunków sprzedaży udziałów. Jedna z firm przechodzi zmiany organizacyjne i nie zdążyłaby w pierwotnym terminie - 12 marca - przedłożyć wymaganych dokumentów.

Obradom przysłuchiwali się licznie zgromadzeni pracownicy MPEC. Władze miasta poinformowały ich, że będzie z nimi negocjowany pakiet prywatyzacyjny. Ma być m.in. wskazany minimalny okres utrzymania zatrudnienia. Miasto oczekuje również określenia pakietu inwestycji, które w ciągu pięciu lat zrealizuje nabywca za środki spoza MPEC.

Prezydent Białegostoku decyzję o sprzedaży MPEC nazwał "trudną". Tłumaczył, że dotyczy ona przyszłości miasta, które nie należy do bogatych i nie ma u siebie wielkich firm. Przekonywał, że bez pieniędzy ze sprzedaży MPEC miasto nie będzie się tak szybko rozwijało, jak w ostatnich 6-8 latach. Inwestycje w mieście w ostatnich latach wyniosły 2 mld zł, z czego 1,2 mld zł pochodziło z UE. Po to, by zdobyć te pieniądze, Białystok zaciągnął jednak kredyty, emitował też obligacje. Truskolaski mówił, że gdyby np. z umowy ze sprzedaży MPEC miasto pozyskało 200 mln zł, mogłoby wydać na kolejne inwestycje 1 mld zł i te pieniądze "zostaną w mieście".

Przyznał, że ma świadomość, iż decyzja o sprzedaży tej firmy może zaważyć na jego przyszłości w polityce. Zapewnił jednak, że nie chce się z tej decyzji wycofywać, chyba że - co już wielokrotnie podkreślał - cena, jaką zaproponują oferenci, nie będzie satysfakcjonująca dla miasta.

Gmina Białystok chce sprzedać udziały MPEC jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie. Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów, o łącznej wartości nominalnej prawie 55,8 mln zł. 15 proc. udziałów przypadnie załodze.

Przeciwna sprzedaży MPEC jest opozycja w Radzie Miasta Białystok. Za sprzedażą są radni wspierający prezydenta, głównie z PO. W maju 2013 r. odbyło się z inicjatywy PiS referendum w sprawie przyszłości MPEC, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się jednak przeciw sprzedaży przedsiębiorstwa. Pod koniec października 2013 roku na sesji rady nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło jednego głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE