PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok: pierwsza nowa spalarnia z koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła

 • AW    9 lutego 2016 - 12:40
Białystok: pierwsza nowa spalarnia z koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła
(fot.mat.pras.)

• 9 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Białymstoku.
• Budowa ZUOK to największa inwestycja w województwie podlaskim w ostatnich latach.
• 50 metrów – tyle wynosi wysokość komina białostockiej spalarni.
ZUOK w Białymstoku jest jednym z pierwszych oddanych do eksploatacji w Polsce i właśnie uzyskał koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Podobne instalacje zostały uruchomione w Bydgoszczy i Koninie i czekają na koncesję.

- Koncesja potrzebna jest w procesie produkcji energii elektrycznej  i cieplnej - tłumaczy Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy firmy Budimex, która realizowała budowę.

W tym roku gotowe mają być też spalarnie w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie. 

Czytaj też: Polska buduje spalarnie, a Niemcy je zamykają

Trochę historii

W 2010 roku Białystok powierzył spółce miejskiej „Lech” realizację projektu pod nazwą „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”, którego najważniejszym zadaniem była budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Przedsiębiorstwo będzie też zarządzać nowo powstałym obiektem.

Budowę zrealizowało konsorcjum firm: Budimex (lider konsorcjum), Keppel Seghers Belgium oraz Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares. Umowa przewidywała najpierw zaprojektowanie instalacji, a następnie budowę, która trwała 751 dni. Uczestniczyło w niej w sumie 2 tys. osób.

31 grudnia 2015 r., zgodnie z umową, nastąpiło przejęcie obiektu przez spółkę „Lech” od wykonawcy.

Całkowity koszt projektu wynosi 393 mln zł netto, z czego budowa ZUOK w Białymstoku - 333 mln zł. Spółka „Lech” pozyskała 210 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Działania 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 164 mln zł pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Energia elektryczna i cieplna z odpadów

ZUOK jest w stanie przetworzyć 15,5 tony odpadów przez godzinę, a więc do 372 ton w ciągu doby. Przez rok może być unieszkodliwianych termicznie do 120 tys. ton odpadów komunalnych.
Dzięki zastosowanej technologii możliwe będzie wytworzenie rocznie ok. 38 tys. MWh energii elektrycznej oraz ok. 360 tys. GJ energii cieplnej, która trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej i będzie wykorzystywana na potrzeby własne. Taka ilość energii elektrycznej może zasilić około 16 tys. gospodarstw domowych, a energii cieplnej ogrzać zimą około 875 domów jednorodzinnych.

Przyjeżdżają śmieci i co dalej

Do ZUOK mają trafiać zmieszane odpady komunalne z Białegostoku oraz dziewięciu sąsiadujących gmin. Zakłada się też przyjmowanie pozostałości pochodzących z procesu sortowania odpadów, których kaloryczność wynosi powyżej 6 MJ/kg i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki nie mogą być one składowane. Pierwsze transporty odpadów przyjechały do obiektu pod koniec września, gdy wykonawca rozpoczął tzw. gorący rozruch instalacji.×
KOMENTARZE (7)

 • ZK-1, 2016-03-08 16:29:27

  Do poznaniak: "...Europa mówi o gospodarce kołowej...", ale nie gwarantuje przetworzenia wysortowanych surowców. Należy maksymalnie ograniczyć wytwórczość "uciążliwych" opakowań z tworzyw sztucznych.
 • poznaniak, 2016-02-11 16:10:27

  Kolejny truciciel środowiska odpalony. Nie nacisk na segregacje u źródła, odzysk surowców, ponowne używanie zdatnych przedmiotów, ale bezmyślne spalanie ton wielu cennych surowców. Europa mówi o gospodarce kołowej a my brniemy w liniową. Znowu lata w tyle za Europa zachodnią
 • grzebalski, 2016-02-11 13:05:03

  Przecież wiadomo. Jesteśmy pierwszą odbytnicą Europy z wrzodami na (...) i ma tak zostać dopóki Tusk nie wróci do Polski. A On nie wróci.