PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Pod koniec października będzie gotowy dworzec PKS Nova

  • PAP/JS    29 maja 2017 - 12:03
Białystok: Pod koniec października będzie gotowy dworzec PKS Nova
Białystok (fot. wikipedia.org)

Pod koniec października będzie gotowy budowany w Białymstoku nowy dworzec spółki PKS Nova - zapewniają władze samorządu województwa podlaskiego oraz inwestor i wykonawca. W poniedziałek (29 maja) wmurowano akt erekcyjny pod tę inwestycję.
• Od grudnia działa tymczasowy dworzec PKS w Białymstoku, tzw. kontenerowy. W kilku kontenerach działają kasy czy poczekalnia.

• Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że budowa nowego dworca oznacza przede wszystkim lepsze warunki podróży dla pasażerów oraz poprawę warunków funkcjonowania spółki PKS Nova.

 

Inwestycja, w ramach której zburzono stary dworzec i jest budowany nowy, powstanie park handlowy, nowy układ komunikacyjny oraz zaplecze techniczne półki PKS Nova, rozpoczęła się w połowie marca. Trwa wylewanie fundamentów nowego dworca.

Podczas poniedziałkowej uroczystości podkreślano, że od dawna w Białymstoku była potrzeba budowy nowego dworca, bo stary był zniszczony i nie odpowiadał współczesnym potrzebom. Nowy będzie nowoczesny, ma być wizytówką miasta i regionu. Ma mieć powierzchnię ok 1,5 tys. metrów kwadratowych. Będą cztery kasy, poczekalnia, przechowalnia bagażu, autobusy będą odjeżdżały z 15 stanowisk na kilku peronach - poinformował prezes spółki PKS Nova Cezary Sieradzki. Dodał, że ma nadzieję, że dworzec wpisze się w krajobraz miasta.

PKS Nova to spółka podległa samorządowi województwa podlaskiego. Powstała z początkiem 2017 r. z połączenia pięciu spółek PKS w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Połączenie ma - jak argumentowały wcześniej samorządowe władze województwa podlaskiego - uratować te spółki przed likwidacją.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że budowa nowego dworca oznacza przede wszystkim lepsze warunki podróży dla pasażerów oraz poprawę warunków funkcjonowania spółki PKS Nova.

Inwestorem jest firma Budner sp. z o.o., która wykłada na ten cel 13,5 mln zł. Samorząd województwa ani spółka PKS Nova nie dokładają do tego przedsięwzięcia. Jak wcześniej wyjaśniały władze województwa, przyjęta koncepcja zakłada, że wybrana w przetargu firma Budner nabywa prawo do wieczystego użytkowania połowy z 4 ha terenu należącego do dawnego PKS Białystok i na tych terenach buduje galerię handlową. Pozostałe tereny pozostają własnością PKS i na nich powstaje dworzec oraz stacja obsługi.

Marek Budner mówił w poniedziałek, że - tak jak wcześniej zapowiadano - dworzec będzie gotowy do końca października, galeria handlowa natomiast do końca lutego 2018 r. Generalnym wykonawcą jest firma P.A. Nova SA z Gliwic. Prezes tej firmy Ewa Bobkowska podkreśliła, że na budowie pracują - jako podkwykonawcy - lokalni przedsiębiorcy, także materiały budowlane są zamawiane w regionie.

Od grudnia działa tymczasowy dworzec PKS w Białymstoku, tzw. kontenerowy. W kilku kontenerach działają kasy czy poczekalnia. Tymczasowe są także perony.

Dworzec PKS znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP oraz planowanego przez władze Białegostoku komunikacyjnego węzła intermodalnego. Nowy układ komunikacyjny dworca PKS Nova ma być kompatybilny z tym węzłem.

PKS Nova ma ok. 500 autobusów, pracuje tam ok. 950 osób. Kapitał zakładowy spółki to ok. 1 mln zł. Prezes Cezary Sieradzki nie chciał mówić w poniedziałek o wynikach finansowych nowego przedsiębiorstwa. Poinformował, że trwa restrukturyzacja. Wskazał, że w pierwszym kwartale 2017 r. udało się zatrzymać spadek liczby pasażerów. W ostatnich latach rocznie autobusami PKS chciało jeździć o kilkanaście proc. pasażerów mniej, a w pierwszym kwartale 2017 r. z kursów skorzystało tyle samo pasażerów, co w analogicznym czasie 2016 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.