PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: podwyżki opłat za wodę i ścieki

  • pt/pap    25 kwietnia 2016 - 12:52
Białystok: podwyżki opłat za wodę i ścieki
Od 1 czerwca w Białymstoku o 6,6 proc. wzrosną opłaty za wodę a o 3,2 proc. za odprowadzanie ścieków (fot.fotolia)

• Mimo sprzeciwu Rady Miasta, od 1 czerwca w Białymstoku o 6,6 proc. wzrosną opłaty za wodę a o 3,2 proc. za odprowadzanie ścieków.
• Spółka wodociągowa uzasadnia podwyżki inwestycjami.
Ponieważ na podwyżki nie zgodzili się w poniedziałek radni, wejdą one w życie w innym trybie. Spółka gminna Wodociągi Białostockie, która wnioskowała o podwyżki wyjaśnia, że gdy radni nie podejmują uchwały w sprawie nowych stawek, wchodzą one w trybie art. 24 obowiązującej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Nikt z białostockich radnych nie głosował w poniedziałek za podwyżkami, 16 radnych było przeciwnych, pięciu wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały ws. podwyżek negatywnie zaopiniowała komisja budżetu i finansów Rady Miasta Białystok.

Prezes Wodociągów Białostockich sp. z o.o. Piotr Sokołowski uzasadniając podwyżki mówił radnym, że spółka, chciałaby w najbliższych latach skorzystać jeszcze z dostępnych funduszy unijnych na inwestycje, konkretnych planów jednak nie podał.

Mówił też, że spółka chciałaby w 2016 r. wprowadzić elektroniczne biuro obsługi interesanta, chce również przygotować elektroniczną bazę danych nt. sieci wodociągowej, która będzie zawierała m.in dokładne lokalizacje studzienek czy węzłów wodomierzy. Pracownicy mają ją mieć dostępną na tabletach.

Sokołowski poinformował, że podwyżka będzie wynosić 23 gr brutto za metr sześcienny wody. "Zdecydowana większość mieszkańców nie odczuje tej podwyżki" - powiedział. Uzasadniał, że podwyżka pozwoli firmie spełniać najważniejsze zadania, do których należy m.in. dostarczanie mieszkańcom wody dobrej jakości.

Po podwyżce mieszkańcy Białegostoku za metr sześcienny wody będą płacić 3 zł 65 gr brutto, pozostali odbiorcy, m.in. firmy 3,66 zł brutto. odprowadzenie metra sześciennego ścieków kosztować będzie po podwyżce 3,48 zł brutto zarówno w przypadku gospodarstw domowych jak i firm.

"Cena wody i odbioru ścieków to temat istotny dla budżetu domowego. Jej wzrost może budzić emocje. Zagadnienie to zwykle schodzi na dalszy plan, jeśli na skutek awarii lub innych wydarzeń losowych jesteśmy pozbawieni bieżącej wody czy możliwości odprowadzenia nieczystości płynnych. Bezawaryjna dostawa wody i odprowadzanie ścieków oraz możliwość przyłączania się nowych odbiorców do systemu wodociągowo-kanalizacyjnego są równie ważne jak cena" - napisał prezes Sokołowski w oświadczeniu dla mediów wydanym jeszcze przed poniedziałkową sesją.

Ostatnia podwyżka cen wody w Białymstoku miała miejsce w 2015 r. Cena wzrosła o 6 proc. Radni również byli jej przeciwni. Wodociągi Białostockie zarządzają siecią wodociągowo-kanalizacyjną o łącznej długości 1,2 tys. km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • glaertes1, 2016-04-25 16:09:33

    Aj waj, a mój Rabi mówił, że jeszcze trzeba zapłacić za certyfikat!
  • Tahal, 2016-04-25 14:25:18

    Trzeba doprowadzić jak najszybciej do tego aby woda stała się koszerna - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html ... Zaraz woda stanieje tak jak opłaty za śmieci...