PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Podwyżki opłat za wodę, mimo sprzeciwu radnych

  • PAP    27 kwietnia 2015 - 21:33
Białystok: Podwyżki opłat za wodę, mimo sprzeciwu radnych

1 czerwca podwyżki i tak wejdą w życie (fot. flickr)

Rada Miasta Białystok nie zgodziła się w poniedziałek (27 kwietnia) po południu na wprowadzenie podwyżek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w mieście. Wnioskowały o to, należące do gminy, Wodociągi Białostockie.
Jeszcze przed sesją klub radnych PiS, który ma w radzie tej kadencji większość, zapowiadał że uchwały o podwyżce o 6 proc. tych opłat, której to projekt złożył prezydent, nie poprze.

Ostatecznie za uchwałą zagłosowało w poniedziałek 11 radnych, 17 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu - poinformowała PAP Agnieszka Zabrocka z biura Rady Miasta.

Ważniejsze zdanie prezydenta

Nowe stawki i tak wejdą jednak w życie 1 czerwca. Będą obowiązywały przez rok, do końca maja 2016 roku. Zgodnie bowiem z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, nawet jeśli radni są przeciw, to zweryfikowana przez prezydenta miasta taryfa wchodzi w życie w ciągu 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie nowych taryf określonych przez wodociągi.

Rzecznik Wodociągów Białostockich Krzysztof Kita powiedział w poniedziałek PAP, że projekt zawierał i tak zapis o wejściu nowych taryf w życie po 70 dniach od złożenia projektu uchwały.

Prezes zarządu Wodociągów Białostockich Sp. z o.o. Piotr Sokołowski mówił wcześniej PAP, że wysokość podwyżki wynika z określonego ustawowo sposobu wyliczeń. "Generalną zasadą jest, że wpłaty od odbiorców mają zapewnić samofinansowanie się działalności przedsiębiorstwa" - wyjaśniał Sokołowski.

Dodał, że 6 proc. podwyżka oznacza, że statystyczny mieszkaniec Białegostoku będzie płacił za wodę i ścieki łącznie o złotówkę miesięcznie więcej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • glews, 2015-04-28 11:34:10

    Jak owieczki się dają, to trzeba je strzyc! Jak wymrze pokolenie myślących ludzi a zostaną same lemingi to podwyżki będą co roku 100%!!! Brawo Jacek
  • obs1248, 2015-04-28 10:10:11

    Demagogia! - 6% wzięte z kapelusza. To się nazywa złodziejstwo chronione ustawowo. Chyba rada mista z prezydentem może rozgonić "towarzystwo wodociągowe -czyżby też byli umaczani? Temat wody dotyczy całej POLSKI !!!!!