PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok wprowadza nowe opłaty za ciepło

  • JL    4 kwietnia 2016 - 09:56
Białystok wprowadza nowe opłaty za ciepło

Białystok podniósł ceny za ciepło. Fot. Pixabay.com

W Białymstoku od 1 kwietnia wzrosła opłata zaliczkowych za podgrzanie wody zimnej do celów użytkowych za centralne ogrzewanie w budynkach gminy.
Obecne stawki pozostawały niezmienne od blisko 3 lat. Przeprowadzona analiza kosztów zakupu energii cieplnej wskazała na konieczność korekty wzrostowej opłat zaliczkowych za podgrzanie wody zimnej do celów użytkowych w około 75 proc. budynków (zasilanych zarówno z miejskiej sieci ciepłowniczej, jak również z kotłowni gazowych).

Podyktowane to jest zmianą cen stawek przedsiębiorstwa cieplnego oraz wymaganiami Prawa energetycznego.

Z kolei korekta zaliczek za zużycie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, skutkująca wzrostem opłat zaliczkowych, będzie dotyczyła 22 proc. budynków stanowiących własność gminy Białystok, zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W znacznie większej części budynków, z uwagi na podejmowane działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynków zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku (tj. realizowane termomodernizacje budynków, wymiany instalacji cieplnych, modernizacje źródeł ciepła itp.), stawki na cele centralnego ogrzewania pozostaną niezmienne.

Dotyczy to 64 proc. budynków oraz w 14 proc. budynków zarządzanych przez ZMK nastąpi obniżenie opłaty zaliczkowej c.o.

Pobierane przez Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku opłaty zaliczkowe stanowią opłaty prognozowane, które podlegają rozliczeniu na podstawie rzeczywistych rocznych kosztów zakupu energii cieplnej dla danego budynku, a podwyżki mają jedynie na celu uniknięcie dopłat przy dokonywanym rozliczeniu rocznym.

Nowy cennik w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (1)

  • najemca, 2017-01-30 18:52:08

    jednak stawki (zaliczki) nie są aktualizowane co roku bo lepiej mieć dopłaty a chodzi o osoby pobierające zgodnie zresztą z prawem dodatek mieszkaniowy to zagrywka polityczno- ekonomiczna gdyż dodatek staje się po części fikcją i klient buli