PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok zapowiada mniejsze opłaty za śmieci

  • bad    2 października 2014 - 18:27

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiada obniżkę opłat za śmieci. Obniżka możliwa jest dzięki oszczędnościom w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w wysokości 8,7 mln zł.
Od 1 lipca obowiązują nowe zasady prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Stopień ściągalności wynoszący 98% oraz kwoty uzyskane w drodze przetargu spowodowały, że obowiązujący obecnie system rocznie będzie kosztował 40 mln. Aktualne wpływy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami wynoszą 48,7 mln zł, stąd też pojawiają się oszczędności w systemie na poziomie 8,7 mln zł, których skutkiem jest proponowana obniżka opłaty średnio o ok. 15% (z zastrzeżeniem, że dotyczą one jedynie selektywnego sposobu gromadzenia odpadów).

Proponowane zmiany stawek znajdują się w multimediach.

Czytaj też: Na takim etapie jest już budowa spalarni w Białymstoku

- To jest już trzecia obniżka. Wynika ona wyłącznie z tego, że pojawiły się oszczędności w systemie. My, jako radni PO oczywiście poprzemy ten projekt uchwały - mówił na spotkaniu radny Zbigniew Nikitorowicz.

Proponowana obniżka, jeśli radni ją zaakceptują, obowiązywałaby od 1 stycznia 2015 roku.

Czytaj też: Podlaskie: 13 mln zł z UE dla gmin na wodociągi i kanalizację

- Myślę, że każdy bez względu na reprezentowaną w radzie miasta opcję polityczną, ten projekt poprze, bo jest to projekt dobry dla mieszkańców. Któż nie chciałby płacić mniej za śmieci? Mieszkańcy będą płacić mniej, w skali roku, o 48 zł za odpady, więc powoli się zbliżamy do poziomu niewiele większego od tego, który był przed podwyżką. - podkreślał radny Rafał Rudnicki.

Aby te obniżki mogły obowiązywać już od 1 stycznia 2015 roku, uchwała musi być podjęta w październiku lub listopadzie br. 2 października, po podpisaniu projektu uchwały przez prezydenta Truskolaskiego, zostaną przesłane do konsultacji do 3 związków zawodowych. W zależności od terminu ich odpowiedzi, projekt będzie głosowany na sesji 20 października lub na sesji nadzwyczajnej między 2 a 6 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.