PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok zbiera elektrośmieci

  • PAP    15 czerwca 2013 - 10:10
Białystok zbiera elektrośmieci

Trzy nowe punkty odbioru elektrośmieci zostaną uruchomione w Białymstoku. Można tam będzie bezpłatnie oddać zużyte komputery czy lodówki. Białystok dołączył do ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci".
W jego ramach, na parkingach przy dwóch centrach handlowych Auchan a także przy Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Łagodnej, w określonych dniach działać będą punkty, gdzie można przywieźć i zostawić zużyte telewizory, komputery, lodówki, odkurzacze czy inny tego typu sprzęt elektryczny bądź elektroniczny. Można też zadzwonić na numer ogólnopolskiej infolinii 222 233 300, a wtedy taki sprzęt, ale tylko ten o dużych gabarytach, będzie bezpłatnie odebrany z domu czy mieszkania.

Dodatkowo szkoły, które włączą się do programu, w zamian za zbierany sprzęt mogą uzyskać nowoczesne pomoce naukowe, takie jak komputery czy tablice elektroniczne. Do programu włączyło się 46 szkół w mieście.

Czytaj też: Branża śmieciowa: gminy nie zbierają elektroodpadów

Wiceprezydent miasta Aleksander Sosna mówił w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, że każdy mieszkaniec ma problem z elektrośmieciami, a miasto, także przy pomocy szkół, chce sprawić, że stare telewizory czy lodówki nie będą wyrzucane do lasu.

Program "Moje miasto bez elektrośmieci" realizuje Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA ElektroEko wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu sp. z o.o. w Lublinie oraz samorządami miast, które wchodzą do programu.

Białystok jest w gronie kilkunastu polskich miast, które dotychczas przystąpiły do programu. W najbliższych dniach stosowne porozumienia mają być zawarte z Łodzią i Poznaniem - poinformował na konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu ElektroEko. Dodał, że działania w ramach programu będą teraz wspierać miasta we wdrażaniu nowej ustawy śmieciowej.

Wiceprezes komunalnej spółki "Lech", która w Białymstoku odpowiada za gospodarkę odpadami, Adam Kamiński powiedział, że w związku z wchodzącą w życie od 1 lipca nową ustawą śmieciową, w Białymstoku od początku lipca na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach będzie działał pierwszy specjalny punkt, gdzie również można przywozić elektrośmieci. Dotychczas w mieście zużyty sprzęt AGD czy RTV można było zostawić w komercyjnych firmach, zajmujących się odpadami komunalnymi. Czy one dalej będą działać - Kamiński nie potrafił powiedzieć. Tak jak dotychczas, można też zostawiać stary sprzęt AGD w sklepach przy zakupie nowych urządzeń.

Z danych ElektroEko wynika, że od początku jej działalności w 2006 roku zebrała i przekazała do odzysku lub utylizacji około 300 tys. ton elektrośmieci. Stanowi to - zdaniem przedstawicieli tej firmy - około połowy zebranych w tym czasie elektrośmieci w Polsce.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce od 2005 roku ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, takie sprzęty powinny być wyrzucane do specjalnych punktów. Za łamanie tych przepisów grozi kara grzywny od 500 zł go 5 tys. zł - przypominał Kędzierski.

Zebrany w ramach akcji sprzęt jest przetwarzany i utylizowany. Szkodliwe substancje, np. freon z lodówek, są unieszkodliwiane, a dające się odzyskać metale trafiają do hut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.