PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielska komunikacja przejdzie pod skrzydła spółki

  • PAP    23 października 2012 - 20:55
Bielska komunikacja przejdzie pod skrzydła spółki

Miejski Zakład Komunikacji w Bielsku-Białej, obecnie zakład budżetowy, zostanie przekształcony w spółkę. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli podczas sesji we wtorek bielscy radni.
Radni w uchwale upoważnili prezydenta Jacka Krywulta do podjęcia działań, które zmierzają do przekształcenia MZK. Zdaniem Krywulta spółka mogłaby powstać 1 stycznia 2014 roku.

Zdaniem bielskich samorządowców stworzenie spółki jest reakcją na pogarszającą się sytuację MZK, do czego przyczyniają się m.in. dynamiczny wzrost cen oleju napędowego i części zamiennych.

Podwyżki cen biletów nie rekompensują wzrostu kosztów działalności MZK. Ostatnią przeprowadzono w maju br. Bilet jednorazowy zdrożał z 2,6 zł do 3 zł. Samorząd musi więc zwiększać dotację. W uzasadnieniu uchwały samorządowcy zwrócili jednak uwagę, że jeśli niekorzystne czynniki będą narastały, miasto wkrótce nie będzie mogło jej zwiększyć. Zgodnie z prawem nie może ona przekroczyć 50 proc. kosztów działalności samorządowego zakładu budżetowego.

Według danych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej na 122 zrzeszonych w niej operatorów komunikacji miejskiej to m.in. 13 samorządowych zakładów budżetowych, w tym dwa przekształcają się w spółki, cztery działają w formie spółek akcyjnych, a 98 to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Bielskie MZK jest największym przewoźnikiem wśród gmin południowej części województwa śląskiego i zachodniej Małopolski. Tabor liczy blisko 140 autobusów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.