PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielsko-Biała otwiera się na rzekę

  • JL    26 kwietnia 2016 - 08:52
Bielsko-Biała otwiera się na rzekę
Bielsko-Biała uporządkuje tereny nad rzeką Białą oraz Wapienicą. Fot Bielsko-Biała.pl

Bielsko-Biała zrewitalizuje miejskie systemy nadbrzeżne.
Projekt zakłada działania związane z ochroną przyrody, usuwaniem roślinności inwazyjnej i powstaniem Centrum Edukacji Ekologicznej w dwóch lokalizacjach: przy ul. Grotowej (modernizacja budynku po byłym przedszkolu wraz z adaptacją ogrodu na cele edukacyjne) oraz przy ul. Ochoty (budowa budynku Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt).

Plany uwzględniają także wykreowanie zielonych przestrzeni o przeznaczeniu edukacyjno-przyrodniczo-rekreacyjnym na nadbrzeżnych terenach rzeki Białej oraz Wapienicy. Dotyczą również terenu Cygańskiego Lasu.

– Projekt przewiduje też stworzenie sieci ścieżek dydaktycznych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej oraz prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych – zdradza wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Władze miasta chcą dofinansować inwestycję ze środków unijnych. Zakładane wsparcie wynosi ponad 24 mln zł. Są na to duże szanse, ponieważ zadanie ma być tzw. projektem kluczowym, co pozwala na jego realizację w trybie pozakonkursowym.

O tym, czy tak się stanie zadecyduje do końca czerwca br. Zarząd Województwa Śląskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizacja projektu rozpocznie się pod koniec 2018, a zakończy w połowie 2020.

Pojawiła się też propozycja, aby w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wyremontować w parku Strzygowskiego istniejącą alejkę, utworzyć kilka alejek prowadzących do brzegu rzeki i zamontować oświetlenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.