PARTNER PORTALU
  • BGK

Bilety autobusowe w kolejnym mieście do podwyżki

  • legniczanin.pl    9 marca 2011 - 15:10
Bilety autobusowe w kolejnym mieście do podwyżki

Czy mieszkańców Legnicy w najbliższym czasie czeka podwyżka cen biletów MPK? Legnicki ratusz nie jest w tej sprawie jednoznaczny, choć nie ukrywa że taki wniosek się pojawił i jest obecnie analizowany.
Kolejne medialne doniesienia o podwyżkach powoli przestają już kogokolwiek dziwić. Z jednej strony wzrost opłat wywołany kryzysem finansów publicznych państwa (stąd chociażby decyzja o wzroście podatku VAT), z drugiej nie mniej trudna sytuacja finansowa Legnicy. Ta ostatnia objawia się nie tylko wyższym podatkiem od nieruchomości, eliminacją zwolnienia seniorów z opłat za usługi opiekuńcze, wyższą opłatą za wodę i ścieki oraz najświeższym, 90% wzrostem górnej stawki za wywóz odpadów komunalnych. Wiele wskazuje na to, że do lokalnej kolekcji podwyżek dołączą również bilety MPK.

Co za tym przemawia? Po pierwsze fakt, że jeszcze w styczniu do rady miejskiej trafił projekt uchwały autorstwa radnych SLD, którzy domagali się by w ramach oszczędności zabrać radnym możliwość bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską. Pomysł równie zrozumiały co niewystarczający, bowiem oszczędności byłyby z tego niewielkie. Co jednak ciekawe, komisje nie zdążyły zająć się tą sprawą, ponieważ wnioskodawcy szybko projekt wycofali.

Powód? Jak udało nam się ustalić, o zdjęcie uchwały z porządku obrad poprosił gospodarz miasta Tadeusz Krzakowski. Prezydent zapowiedział bowiem, że w niedługim czasie przedstawi własny projekt zmian w komunikacji miejskiej. Nietrudno więc się domyślić, że ewentualna propozycja gospodarza Legnicy zawierać będzie podwyżkę. Tym bardziej, że od dłuższego już czasu ceny biletów MPK pozostają na niezmienionym, a wręcz na obniżonym w stosunku do propozycji szefa legnickiego ratusza, poziomie.

Właśnie dlatego postanowiliśmy zapytać legnickich urzędników, czy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy władze miasta planują przedstawić radnym projekt uchwały zwiększający cenę biletów MPK. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy sprawy nie przesądza, ale po jej lekturze trudno sądzić, że będzie inaczej.

– Wniosek w sprawie ustalania cen urzędowych za usługi przewozowe gminnego transportu zbiorowego wpłynął do Urzędu Miasta z MPK i jest aktualnie analizowany przez służby Prezydenta. Biorąc pod uwagę sytuację miejskiej spółki przewozowej po decyzjach Rady Miejskiej z poprzedniej kadencji oraz aktualną sytuację gospodarczą w kraju, powodującą większe koszty działalności spółki (np. rosnące ceny paliw), należy liczyć się z tym, że taki projekt uchwały trafi pod obrady Komisji Rady Miejskiej. Jeśli to się stanie, zostanie on przekazany do wiadomości wszystkich zainteresowanych – brzmi stanowisko Urzędu Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.