PARTNER PORTALU
 • BGK

Bilety w strefie podmiejskiej mogą być tańsze

 • PAP    5 lutego 2014 - 16:54
Bilety w strefie podmiejskiej mogą być tańsze

Tańsze niż obecnie bilety 30- i 90-dniowe w strefie podmiejskiej przewiduje projekt zmian w taryfie przewozowej komunikacji miejskiej. Za bilety nadal nie będą płacić pracownicy miejskich spółek transportowych i ich dzieci. Propozycjami ZTM w marcu ma zająć się rada miasta.
Zarząd Transportu Miejskiego w tym tygodniu przekazał projekt do konsultacji związkom zawodowym. Na zajęcie stanowiska mają one 30 dni.

Z początkiem br. obowiązujące w miejskiej strefie bilety 30-dniowe zdrożały ze 100 zł do 110 zł, a 90-dniowe z 250 zł do 280 zł. Cena 30-dniowych biletów obowiązujących w obu strefach wzrosła ze 196 zł do 210 zł, a 90-dniowych - z 474 zł do 536 zł.

Mniej za miesięczne i kwartalne bilety płacą ci, którzy rozliczają podatek PIT w jednym z warszawskich urzędów skarbowych. Ważny w pierwszej strefie 30-dniowy "Bilet Warszawiaka" kosztuje 98 zł, a 90-dniowy - 250 zł. Bilety ważne w obu strefach kosztują odpowiednio 196 zł i 482 zł.

Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości nie mieli jak uniknąć podwyżki - drugim warunkiem otrzymania "Biletu Warszawiaka" jest zamieszkiwanie na terenie stolicy.

Po wprowadzeniu zmian proponowanych przez ZTM mniej za długookresowe bilety zapłacą także mieszkańcy gmin, które zawarły z ZTM porozumienie ws. dopłat do obsługi komunikacji miejskiej na ich terenie. Mają też pojawić się bilety obowiązujące wyłącznie w strefie podmiejskiej.

Nowy rodzaj biletu ma nosić nazwę "Warszawa+". Normalny bilet 30-dniowy, ważny w strefie miejskiej i podmiejskiej, ma stanieć o 14 zł (do 196 zł - tyle te bilety kosztowały przed ostatnią podwyżką). Normalny bilet 90-dniowy, obowiązujący w obu strefach, ma być tańszy o 54 zł (cena spadnie do 482 zł - tyle kosztuje ważny w obu strefach "Bilet Warszawiaka").

Normalny bilet 30-dniowy, obowiązujący tylko w strefie podmiejskiej, ma kosztować 112 zł (ulgowy - 56 zł), a bilet 90-dniowy - 282 zł (ulgowy - 141 zł). W przypadku mieszkańców gmin, które dopłacą do komunikacji, podmiejski bilet 30-dniowy ma kosztować 98 zł (tyle co miesięczny bilet miejski; ulgowy - 49 zł), a 90-dniowy - 250 zł (ulgowy - 125 zł).

W projekcie zmian znalazły się też propozycje dotyczące ulg przysługujących pracownikom spółek przewozowych. O odebraniu im i członkom ich rodzin prawa do darmowych przejazdów Rada Warszawy - wyłącznie głosami PO - zdecydowała w maju ub. roku. Uchwała wejdzie w życie w kwietniu.

Według porozumienia związkowców ze spółek przewozowych z miastem, ważny w obu strefach bilet otrzymają pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA), Tramwajów Warszawskich (TW), Metra Warszawskiego (MW), Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), Mobilisu, ITS Michalczewski i PKS Grodzisk Mazowiecki. Bilety te mają kosztować 100 zł, a ich koszt pokryją spółki.

Na żądanie pracownika takie same bilety otrzymają dzieci pracowników miejskich spółek - MZA, TW, MW i SKM.

Uprawnienia do darmowych przejazdów - do końca 2019 r. - mają zachować też emeryci i renciści z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (istniejąca dawniej spółka przewozowa), MZA, TW, MW, SKM oraz ZTM.

Związkowcy poinformowali również, że ma przełomie lutego i marca mają odbyć się rozmowy z miastem, których celem będzie wypracowanie sposobu przyznania ulg lub rekompensaty finansowej z tytułu zlikwidowania darmowych przejazdów dla współmałżonków pracowników.

W projekcie zapisano też m.in., że dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia będą podróżować komunikacją ze zniżką 50 proc. na podstawie dowolnego, zawierającego datę urodzenia dokumentu ze zdjęciem, a nie wyłącznie legitymacji szkolnej, jak obecnie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.