PARTNER PORTALU
 • BGK

Biogaz wydajniejszy niż planowano

 • PAP    19 stycznia 2012 - 16:12
Biogaz wydajniejszy niż planowano

Przez ostatni kwartał 2011 roku elektrociepłownia biogazowa w Skrzatuszu, jedyna w Wielkopolsce, osiągała średnią wydajność przekraczającą planowaną - poinformował Janusz Grochowski, dyrektor ds. rozwoju w spółce Biogaz Zeneris z Poznania.
Wytwarzana w Skrzatuszu energia elektryczna wystarczyłaby do zasilenia 2 tys. gospodarstw domowych.

"Świadczy to dobrze o sprawności całego systemu i pozwoli zwiększyć przychody z prowadzonej działalności" - powiedział Grochowski.

Uruchomiona w marcu 2011 roku biogazownia rolniczo-utylizacyjna o mocy nominalnej 526 kW energii elektrycznej sprzedaje wytworzoną energię do sieci elektrycznej, a 200 kW energii cieplnej w postaci pary technologicznej dostarcza miejscowej gorzelni.

"W zamian za ciepło otrzymujemy wywar gorzelniany, który jest podstawą wytwarzania biogazu. Gaz wytwarzany jest także z pulpy ziemniaczanej, kiszonki z kukurydzy odpadów poubojowych oraz produktów ubocznych z produkcji soku z marchwi" - dodał Grochowski.

Organiczne pozostałości po produkcji rolno-spożywczej tzw. substraty trafiają do urządzenia mieszająco-rozdrabniającego, gdzie powstaje płynna mieszanka stanowiąca wsad energetyczny. Ujednolicony i rozdrobniony wsad przetłaczany jest do fermentorów. W komorach fermentacji następuje proces rozkładu zawartych w surowcach makromolekuł do prostych związków organicznych, które w fermentacji metanowej przetworzone są na biogaz.

Biogaz jest spalany w silniku kogeneracyjnym przy użyciu technologii, która pozwala na produkcję energii z mokrej biomasy bez wydatkowania energii na jej suszenie.

Biogazownia została oddana do użytkowania w marcu 2011 roku. Inwestycja kosztowała ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów była to dotacja NFOŚiGW.

W Polsce działa 15 biogazowni rolniczych. Instalacje tego typu z zyskiem pozwalają utylizować odpady takie jak: gnojowica, gnojówka, odpady poubojowe, wywar gorzelniany, odpady z produkcji spożywczej.

W Wielkopolsce planowane jest powstanie nowej biogazowni w Pakosławiu. Rolnicy z tej gminy i z ościennych miejscowości podpisują już umowy z inwestorem biogazowi na dostawę surowca do przerobu i odbiór nawozu wytworzonego w biogazowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • biogazownik, 2012-02-14 15:39:25

  30 nowych biogazowni dzięki dofinansowaniu z programów NFOŚ? biogazienergia.pl/biogaz/17/30-nowych-biogazowni-dzieki-dofinansowaniu-z-programow-nfos
 • jacekscheibe@op.pl, 2012-01-20 21:14:31

  Uwaga na "cenny nawóz" po procesie fermentacji metanowej - poferment jest w dalszym ciągu odpadem, a jeśli był wytworzony w części z odpadów zwierzęcych i np. gnojowicy, to może być źródłem wielu patogenów, w tym w szczególności paciorkowców , które nie były sterylizowane w procesie biogaz...owania. Dopiero przetworzenie pofermentu na nawóz OrCal daje gwarancje pełnej sterylizacji wyrażone tzw. "świadectwem nawozowym" - decyzją administracyjną wydaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  rozwiń
 • Marcin, 2012-01-20 20:15:25

  Ale biogazownie budowane są wraz z bioelektrownią dzięki silnikowi kogeneracyjnemu. Z każdym razem odwiedzając biogazownię był tam również agregat do produkcji energii właśnie z biogazu.