PARTNER PORTALU
  • BGK

Biogazownia w każdej gminie

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    5 kwietnia 2011 - 06:58
Biogazownia w każdej gminie

Za siedem lat 15 proc. energii elektrycznej w Polsce ma być wytwarzane z odnawialnych źródeł – zakłada raport resortu gospodarki.
Za siedem lat 15 proc. energii elektrycznej w Polsce ma być wytwarzane z odnawialnych źródeł – zakłada raport resortu gospodarki, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tymi, odnawialnymi dostarczycielami energii mają być głównie biomasa i wiatr. Obecnie powstaje dużo elektrowni wiatrowych, natomiast biogazowni jest jak na lekarstwo.

W skali całego kraju działa 13, a 9 jest w fazie budowy. Ministerstwo Gospodarki chce, aby taka siłownia powstała w każdej z prawie 2,5 tys. gmin.

Gdyby miało to nastąpić w ciągu 7 lat, to codziennie musiałaby powstawać jedna. Nie jest to możliwe, bo wykonanie tej inwestycji zajmuje od jednego do półtora roku. A koszt może wynieść nawet 20 mln.

Nie ma chętnych do wykładania takiego kapitału. Zgodnie z unijnymi przepisami do 2020 r. 20 proc. całej energii elektrycznej ma być wytwarzane z odnawialnych źródeł.

Dla nas Komisja Europejska zatwierdziła obniżony o 5 proc. poziom ze względu na dystans w stosunku do państw zachodnich – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2011-04-07 14:58:22

    Biogazownie to technologia sprzed 5000 lat - droga i malo sprawna. Na szczescie mamy bezemisyjne zgazowanie surowcow i odpadow organicznych technologia firmy Bioleux - ale kiedy urzednicy obudza sie i zaczna zgazowanie popierac ?
  • JAJKO, 2011-04-05 18:13:27

    Jak to jest: ''raz dobrze,raz żle '' ???