PARTNER PORTALU
 • BGK

Biznes: Gminy chcą rozmontować tę ustawę...

 • GK    25 października 2012 - 12:48
Biznes: Gminy chcą rozmontować tę ustawę...

Gminy, zamiast odpowiednio przyszykować się do realizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, cały swój wysiłek kierują na jej rozmontowanie poprzez próbę likwidacji przetargów.
Do takiego między innymi wniosku doszli zaproszeni przez Pracodawców RP eksperci podczas dyskusji „Kontrowersje wokół ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach”.

Czytaj też: W sprawie śmieci gminy będą naginać prawo

Zdaniem prywatnych przedsiębiorców, jeśli dojdzie do przeforsowania propozycji gmin, pozbawione konkurencji samorządowe spółki nie będą zmuszone do zachowania dbałości o optymalizację kosztów i jakość usług, a to uderzy przede wszystkim w mieszkańców, którzy za wywóz odpadów zapłacą w konsekwencji więcej.

Zwraca na to uwagę m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Piotr Woźniak. W jego opinii obowiązek organizowania przetargów na odbiór odpadów komunalnych jest gwarancją równych i przejrzystych zasad konkurencyjności.

Czytaj też: Samorządy nie dostaną monopolu na odpady

Zgodnie z ustawą, na wprowadzenie nowego systemu – w tym na przygotowanie przetargów – gminy mają czas do 1 lipca 2013 r. Jednak zamiast odpowiednio przyszykować się do realizacji ustawy, cały swój wysiłek kierują na jej rozmontowanie poprzez próbę likwidacji przetargów.

Dużą aktywność na tym polu wykazuje m.in. Związek Miast Polskich i jego prezes, Ryszard Grobelny, który wysłał w tej sprawie list do prezesa Rady Ministrów. Tymczasem eksperci ostrzegają, że w przypadku zmiany ustawy dojdzie do zmonopolizowania branży wartej 5 mld zł.

<!-- pagebreak //-->

Tymczasem Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że rezygnacja z przeprowadzania przetargu może być usprawiedliwiona interesem publicznym. Jednak interes publiczny nie może mieć charakteru ekonomicznego, a tak jest w tym przypadku.

Brakuje zatem prawnego uzasadnienia dla postulatów wygłaszanych przez zwolenników zlikwidowania przetargów. Co więcej, propozycja zmiany ustawy jest o tyle niezrozumiała, że przecież spółki prywatne efektywniej realizują usługi użyteczności publicznej, na czym wszystkim powinno zależeć najbardziej.

Dyskutanci zwrócili też uwagę na fakt, że spółki komunalne – z uwagi na brak dostatecznej logistyki oraz doświadczenia – nie będą w stanie zrealizować zadań zlecanych im przez gminy. W konsekwencji gminne spółki będą zmuszone do przekazywania całości lub części zadań podwykonawcom w ramach procedury zamówień publicznych.

Podczas dyskusji przyznano, że ewentualna likwidacja przetargów skłoni wiele gmin do utworzenia nowych spółek, podczas gdy w regionie funkcjonują „stare”, sprywatyzowane niedawno spółki. Zapewne znaczna część budżetu gminnego zostanie wówczas przeznaczona na majątek, wyposażenie oraz organizację nowej spółki (wynagrodzenia dla zarządów i obowiązkowych rad nadzorczych), co automatycznie oznacza zmniejszenie środków na potrzeby lokalne.

Biorąc to wszystko pod uwagę, należy stwierdzić, że brak jest jakichkolwiek podstaw do zapewniania spółkom komunalnym pozycji uprzywilejowanej w stosunku do innych przedsiębiorców. Zmiana obecnego stanu rzeczy oznaczałaby zakłócenie konkurencji o rynek, która ma zastąpić dotychczasową wolną konkurencję na rynku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (22)

 • Gawło , 2012-10-28 13:05:34

  No to się trochę narobiło... Wszyscy do premiera z pretensjami - ale wicie, rozumicie - umowa skonsumowana, pieniąch się rozeszły na kampanię wyborczą i nie ma z czego oddać kapuchy, więc już się nie da tak prosto tego odkręcić... Trzeba więc iść w zaparte i pocieszać, że za dwa lata (w nowym krajob...razie gdy już przetargi wszystko poukładają i nie będzie już gminnych firm odpadowych) - możemy się ponownie pochylić nad ustawą śmieciową i co najwyżej powiedzieć, że to był błąd (podobnie jak z prywatyzacją polskich banków) z tymi przetargami i pozostaje już nam pogodzić się z tym, że wybraliśmy swoją własną polską drogę, swój własny polnische Wirtschaft...  rozwiń
 • Julian, 2012-10-27 11:55:17

  Koko - krótko a jakże treściwie :-)
 • 777, 2012-10-26 10:59:00

  Jestem za regulacjami jak w skandynawi, ale w pierwszej koleności takimi jak opisane poniżej, potem gospodarka odpadami na wzor szwedzki Skandynawia: ścisłe regulacje Walka z nepotyzmem jest uregulowana prawnie w krajach skandynawskich. Między innymi dlatego w najnowszym rankingu Transparenc...y International Finlandia i Dania zajmują pierwsze miejsce, gdy idzie o walkę z korupcją i nepotyzmem w administracji, a Szwecja miejsce czwarte. Ścisłe regulacje przewidują w Finlandii m.in. podanie do publicznej wiadomości stopnia pokrewieństwa z osobami zatrudnionymi na innych stanowiskach w instytucjach publicznych, łącznie z pracą współmałżonka. Taka nominacja w przypadku osób podległych hierarchicznie nie jest możliwa. Podobnie jest w Szwecji i Danii.  rozwiń