PARTNER PORTALU
 • BGK

Biznes w Poznaniu jest kobietą

 • AT    7 grudnia 2011 - 15:02
Biznes w Poznaniu jest kobietą

W Poznaniu twierdzą, że pod pewnymi względami przypominają niderlandzką Brugię. W stolicy Wielkopolski niczym w średniowiecznej Brugii, nazywanej kolebką kapitalizmu przedsiębiorczą siłą są kobiety.
Drzemiący w kobietach potencjał jest jak znalazł, zwłaszcza w obliczu kryzysu. I choć wciąż mówi się o nierównej pozycji kobiet i mężczyzn w biznesie, o niższych zarobkach pań w stosunku do panów, mniejszym odsetku kobiet na stanowiskach kierowniczych, większych barierach awansu, etc. Poznań (zabierz głos/oceń prezydenta) stara się odwracać te statystyki.

Wskazuje na to choćby podsumowany niedawno projekt promocji i rozwoju przedsiębiorczości Miasta Poznania – Poznański Rockefeller: 22 przedsiębiorców założyło swoje firmy i prowadzą je z sukcesem, a w tym gronie jest aż 17 pań. Wzorem Rockefellera – amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa, uznawanego za najbogatszego człowieka świata – wykorzystują swój potencjał pasji, wiedzy i kompetencji, rozwijając często niszowe i awangardowe pomysły biznesowe.

W gronie laureatów jest m.in. autorka serwisu Dopoznania.pl, zdobywczyni II miejsca w ogólnopolskim konkursie Newsweek Kobieta – Twoja Firma. Założony przez nią portal jest bazą lokalnych inwestycji mieszkaniowych oraz informacji o nowych ofertach i deweloperach. Dofinansowanie na rozwój swojego biznesu otrzymała również założycielka EduCutting – firmy usługowej dla zakładów przemysłowych, wykorzystujących maszyny CNC (ang. Computerized Numerical Control). Programowanie frezarek czy automaty wzdłużne do produkcji detali precyzyjnych to chleb powszedni Pani Małgorzaty Rogali, która wykonuje swoją pracę z pasją i zaangażowaniem.

 O tym jak to jest być kobietą przedsiębiorczą mówi jedna z laureatek Poznańskiego Rockefellera, Grażyna Wydrowska, prowadząca drama based training (szkolenia dla firm w formule teatru forum) w ACT – Akademii Twórczej Ekspresji.

– Jest wspaniale. Widzę przed sobą bardzo szeroki horyzont. Z taką samą perspektywą prowadzę swoje warsztaty coachingowe. Całe życie byłam kobietą przedsiębiorczą – już od liceum angażowałam się społecznie, potem pracowałam w teatrze – najpierw publicznym, potem swoim własnym. Nie wyobrażam sobie innego scenariusza - wyjaśnia.

Polacy znają jeden ze sztandarowych przykładów sukcesu polskiej bizneswoman – Grażyny Kulczyk, której poznański Stary Browar szacowany jest przez analityków nawet na miliard złotych. W czym tkwi siła poznańskich kobiet biznesu?

– Mam wrażenie, że przedsiębiorczość mamy we krwi od pokoleń. Na co dzień spotykam się z wieloma przykładami kobiet zaangażowanych. Co ciekawe, są to wielokrotnie kobiety po 50-tce, które prowadzą własne firmy, tworzą organizacje pozarządowe, są autorkami inicjatyw społecznych. Jako jedna z obywatelek Wielkopolski wiem, jak bardzo liczna jest nasza grupa. I to nie przestaje mnie zachwycać - wyjaśnia Grażyna Kulczyk.

Jak dodaje warto stawiać na kobiety w biznesie bo są odpowiedzialne.

- Jeśli podejmują się określonych działań – doprowadzają je do końca. Mają siłę wewnętrzną – dzięki której radzą sobie nawet na mocno chybotliwym gruncie. Moc czerpią na pewno ze swoich ról jako matek, wychowujących kolejne pokolenia, które wiedzą, że muszą, że sobie poradzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. I mimo, że od zawsze byłyśmy odpowiednio ustawiane w szeregu i miałyśmy jasno wyznaczone funkcje społeczne – dziś się budzimy - mówi.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • XXI, 2011-12-08 07:56:38

  "W stolicy Wielkopolski niczym w średniowiecznej Brugii, nazywanej kolebką kapitalizmu przedsiębiorczą siłą są kobiety." Życzenia powrotu do XXI wieku.
 • żaba, 2011-12-07 21:12:33

  Bez komentarza....
 • OTNY, 2011-12-07 20:36:20

  Nie tylko biznes jest kobietą!Również miłość i śmierć!