Bombardier na krakowskich ulicach

Już za kilka dni regularne kursy po Krakowie rozpocznie najnowszej generacji Bombardier. Oficjalna prezentacja nowego tramwaju odbyła się w czwartek, 4 października, w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Bombardier na krakowskich ulicach

„Krakowski tabor tramwajowy staje się coraz nowocześniejszy. Nowy pojazd zakupiony przez MPK jest tego najlepszym przykładem" - mówił prezydent Jacek Majchrowski, podczas prezentacji wagonu NGT8.

Najnowszy Bombardier ma prawie 33 metry długości i w porównaniu do obecnie kursujących tramwajów w Krakowie jest o ponad 6 metrów dłuższy. Jednocześnie w tramwaju może podróżować 290 osób, w tym 77 na miejscach siedzących. Wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym (opływowy kształt) oraz nowoczesnymi rozwiązaniami wewnątrz pojazdu - m.in. ledowe oświetlenie, układ i wygląd siedzeń.

Najnowszy Bombardier generuje też mniej drgań. Przekłada się to na mniejsze zużycie torowisk. Co równie ważne budynki, a szczególnie obiekty zabytkowe znajdujące się w pobliżu linii tramwajowych nie będą narażone na uszkodzenia. Wagony wyposażone są w specjalne osłony zamontowane na podwoziu, które tłumią hałas.

Najnowszy Bombardier ma klimatyzację oraz nawiewowy system ogrzewania wnętrza wagonu. Bezpieczeństwo podróżującym zapewnia nowoczesny monitoring oraz system "interkom". Dzięki takiemu rozwiązaniu pasażerowie mają możliwość kontaktu z prowadzącym pojazd za pomocą urządzenia zamontowanego obok drzwi tramwaju.

Krakowski magistrat podkreśla też, że w każdym tramwaju zostały zainstalowane dwa automaty biletowe oraz odpowiednio rozmieszczone kasowniki. W automatach biletowych i kasownikach dla pasażerów nie znających języka polskiego jest dostępnych kilka wersji językowych, m.in. język niemiecki i angielski.

Ważne jest także rozmieszczenie poręczy i uchwytów, które gwarantuje podróżującym dostęp do nich z każdego miejsca w pojeździe. Z kolei zastosowane w krakowskim tramwaju specjalne podświetlenie poręczy, uwzględnia potrzeby osób słabowidzących.

Zobacz też: Co kraj to tramwaj

 

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE


Nie. W Polsce nie można
Nic wyprodukować.
Polak tylko umie
Swym " Panom " czapkować.

Eterno Vagabundo, 2012-10-06 00:12:23 odpowiedz

I tak to Niemcy mają robotę. A w Polsce nie można było wyprodukować ?

ted, 2012-10-05 14:36:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE