Boni zleca kontrole uchwał śmieciowych w trosce o dane osobowe

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni chce, aby wojewodowie i prezesi Regionalnych Izb Obrachunkowych sprawdzili, czy przyjęte przez gminy uchwały określające wzory deklaracji śmieciowych są zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych - poinformowało we wtorek MAC.
Minister zlecił, aby w przypadku stwierdzenia naruszeń prawa korzystać z dostępnych środków nadzorczych, w tym także z możliwości zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego. Jak dodał resort, miałoby to miejsce, gdyby rada gminy nie dokonała odpowiednich zmian zapewniających zgodność treści uchwały z rozwiązaniami prawnymi regulującymi kwestie ochrony danych osobowych.
 
W poniedziałek generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski poinformował, że do jego biura wpłynęło kilkadziesiąt pytań i skarg ws. zbierania niektórych informacji przez gminy w deklaracjach śmieciowych. Wskazał, że niektóre samorządy bezprawnie żądają np. danych o kontach bankowych lokatorów, czy danych osób zamieszkujących z właścicielem nieruchomości jak np. imię i nazwisko czy numer PESEL.
 

GIODO poinformował także, że niektóre gminy niesłusznie żądają od swoich mieszkańców dodatkowych zaświadczeń np. o odbywaniu służby wojskowej bądź dokumentów potwierdzających stałą nieobecność na terenie posesji.
 
 
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego wraz z ustawą nie opracowano uniwersalnego i jednolitego wzoru deklaracji śmieciowej? Dlatego aby proces gonienia pędzącego śmieciowego króliczka wydłużyć, opóźnić a najlepiej uniemożliwić jego złapanie w trosce o ludzi aby nie musieli płacić nowego zbędnego anachronicznego haraczu tym raze...m za śmieci... rozwiń

w trosce o obywatela..., 2013-05-29 07:50:16 odpowiedz

To ciekawe, że teraz się za to biorą kiedy już RIO uchwały zaakceptowały. Szum się robi to i ta śmierdząca ekipa udaje, że coś robi... i jak zawsze post factum.

ehh, 2013-05-28 21:23:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE