PARTNER PORTALU
 • BGK

Brak pojemników głównym problemem śmieciowej rewolucji

 • PAP    8 lipca 2013 - 18:49
Brak pojemników głównym problemem śmieciowej rewolucji

Brak pojemników lub zbyt mała ich liczba – głównie na to narzekają mieszkańcy i władze polskich miast tydzień po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami.
Są jednak miejsca, gdzie nowy system działa bez zastrzeżeń. W Krakowie wciąż dostarczane są pojemniki na odpady posegregowane. Jak poinformowała Krystyna Paluchowska, rzecznik MPO, które zarządza systemem gospodarki odpadami w tym mieście, codziennie do mieszkańców trafia po kilkaset pojemników. Cała akcja powinna zakończyć się pod koniec miesiąca.

Do wielu śląskich samorządów wciąż docierają sygnały, że brakuje pojemników do segregacji odpadów lub że śmieci wywożone są zbyt rzadko. Również z trudnościami wprowadzany jest nowy system zbiórki i segregacji odpadów komunalnych w Bydgoszczy.

Przede wszystkim brakuje pojemników do gromadzenia takich śmieci, jak tworzywa sztuczne, papier i szkło, a gdzieniegdzie w ogóle nie dostarczono pojemników lub worków.

Ponad 600 zgłoszeń o nieprawidłowościach związanych z działaniem nowego sytemu napłynęło do Urzędu Miasta w Szczecinie. Również tam dotyczą one wyposażenia w pojemniki na śmieci, w kilku przypadkach zgłoszenia dotyczyły firm wywozowych, które nie odbierały w ogóle śmieci.

Z podobnym problemem mają do czynienia mieszkańcy Opola. „Mamy problem z nowymi pojemnikami, bo nie wszędzie na czas udało się je dostarczyć. To duża i skomplikowana operacja logistyczna. Nie dało się jej przeprowadzić w nocy z 30 czerwca na 1 lipca" - powiedział kierownik Działu Zarządzania Gospodarką i Odpadami Komunalnymi w Zakładzie Komunalnym w Opolu Wojciech Rembek.

„Pojedyncze sygnały" dotyczące dostępności pojemników napływają do Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" (GOAP). „Ten problem może dotyczyć kilkunastu procent mieszkańców Poznania, którzy dotychczas byli obsługiwani przez firmy nieświadczące już usług" - podał rzecznik prasowy GOAP Walerian Ignasiak.

W Gdańsku ok. 20 procent, czyli ok. 12 tysięcy pojemników na odpady, nie dotarło do mieszkańców. Zanotowano także przypadki kradzieży. Jak powiedziała rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek, w mieście od 1 lipca zginęło ok. 400 już dowiezionych na osiedla pojemników.

Pojemników do segregowania odpadów brakuje w Legnicy. „To jest proces, który musi trochę potrwać, bo przejścia ze starego systemu na nowy nie da się zrobić w ciągu jednej nocy" - tłumaczył prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Legnicy Józef Wasinkiewicz.

Z kolei w Kielcach jeszcze nie została zakończona procedura przetargowa, mająca na celu wyłonienie firmy odpierającej odpady. Do końca sierpnia obowiązuje tam rozwiązanie przejściowe.

Miasto podpisało tymczasową umowę z firmą Veolia, która będzie świadczyła usługi do momentu zakończenia przetargu i wyłonienia firmy. W ubiegły piątek minął termin składana ofert. Wiadomo, że złożyły je dwie firmy. „Na razie mogę powiedzieć, że różnią się one dwoma milionami złotych. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć po zakończeniu sprawdzania zgodności ofert z warunkami specyfikacji" - powiedział Robert Urbański z Urzędu Miasta Kielce.

Kieleccy urzędnicy odbierają szereg informacji i zastrzeżeń od mieszkańców dotyczących funkcjonowania nowego systemu zbiórki odpadów. „Jedne się sprawdzają, inne nie. W poniedziałek zbadaliśmy cztery osiedla. W każdym przypadku widzimy potrzebę uzupełnień, głównie w pojemniki na tworzywa sztuczne" - dodał Urbański.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Rodak, 2013-07-19 06:39:02

  w takich pojemnikach smieci sa anonimowe i nikt nie wyegzekwuje segregacji ... nie wiem dlaczego nie mozna wprowadza sie opakowań do segregacji wzorem Anglii ...