PARTNER PORTALU
  • BGK

Brak pojemników na śmieci trzeba zgłaszać gminie

  • PAP    20 czerwca 2013 - 14:08
Brak pojemników na śmieci trzeba zgłaszać gminie

Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch apeluje do mieszkańców województwa, by zgłaszali przypadki zabierania pojemników na śmieci pod końcem umów na odbiór odpadów. Do takiej sytuacji doszło w powiecie żarskim.
Reakcja wojewody związana jest z doniesieniami prasowymi. W jednej z gazet ukazał się artykuł, w którym mieszkańcy kilku miejscowości z gminy Żary żalili się, że nie mają gdzie wyrzucać śmieci, gdyż odbierająca je dotychczas firma zaczęła zabierać pojemniki. Okazało się, że firma ta nie wygrała przetargu na odbiór odpadów - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

W związku z tymi informacjami, służby wojewody sprawdzają zgłoszone przypadki zabierania pojemników przed końcem umów na usługę odbioru odpadów.

Czytaj też: Gminy muszą zapewnić kontenery na odpady

Wojewoda zaapelował do firm świadczących takie usługi o nie zabieranie kontenerów i pojemników na śmieci przed 1 lipca br., a do włodarzy gmin, by podjęli działania w przypadku stwierdzenia tej "nagannej praktyki".

"Mieszkańców prosimy o zgłaszanie takich przypadków w gminach lub wojewodzie. Jeżeli okaże się, że mieszkańcom, po zabraniu pojemników, nie zaproponowano innej formy odbioru nieczystości, to sprawy znajdą swój finał w prokuraturze, gdyż taka sytuacja może stwarzać zagrożenie epidemiologicznym, a ponadto prowadzić do zaśmiecania lasów i innych terenów" - powiedział rzecznik.

Przypadki odbierania pojemników przez firmy wywożące odpady należy zgłaszać do urzędów gmin, miast lub bezpośrednio do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego - do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod numer 95 7288 777.

Od początku lipca br. wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi zgodnie, z którym obowiązek ten spoczywa na samorządach lokalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.