PARTNER PORTALU
 • BGK

Brakuje pieniędzy na oświetlenie dróg i obwodnic

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    23 lutego 2011 - 05:28
Brakuje pieniędzy na oświetlenie dróg i obwodnic

GDDKiA przestała płacić za oświetlenie krajowych odcinków dróg i obwodnic. Firma twierdzi, że to obowiązek gmin. Te jednak odmawiają regulowania rachunków, bo nie mają na to pieniędzy.
Od początku roku dyrektorzy lokalnych oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wypowiadają umowy z dostawcami prądu. GDDKiA w ten sposób chce zmusić gminy do przestrzegania prawa, bo uważa, że to na samorządach spoczywa ustawowy obowiązek regulowania rachunków za oświetlenie dróg – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do końca ubiegłego roku dyrekcja sama regulowała należności za oświetlenie przy głównych trasach. Ale teraz zaczęła szukać oszczędności. Zwłaszcza że dróg i obwodnic przybywa, a więc koszty rosną. Tyle że dla wielu samorządów wydatek na oświetlenie drogowe jest nie do uniesienia. Koszt oświetlenia dróg tylko w woj. mazowieckim w ubiegłym roku sięgnął 2 mln zł, w całym kraju to suma ok. 30 mln zł.

Rachunek tylko za grudzień za oświetlenie dróg krajowych wyniósł w Słupsku ponad 13 tys. zł. Roczny budżet gminy to 60 mln zł.

W dramatycznej sytuacji są również miejscowości, które znajdują się przy świeżo wybudowanej trasie ekspresowej S8 między Warszawą a Radzyminem.

Kwestia rachunków za światło podzieliła ostatnio radnych Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie), którzy muszą znaleźć ok. 20 tys. miesięcznie. Wciąż nie zdecydowali: płacić czy nie.

Także w największych miastach znalezienie pieniędzy stanowi problem. Władze Gdyni wprawdzie zgodziły się, aby opłacać oświetlenie nad ich częścią trójmiejskiej obwodnicy, lecz już samorządowcy z Gdańska chcą w sądzie udowodnić, że ten obowiązek powinien spoczywać na dyrekcji dróg.

Jednak w ustępie 3 art. 18 ustawy – Prawo energetyczne ustawodawca jasno napisał, że „finansowanie oświetlenia ulic, placów, dróg publicznych” należy do zadań własnych gmin – podaje „ Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Bielańczyk 56, 2011-02-25 10:27:03

  Warszawa na samą energię do oświetlenia ulicznego wydaje rocznie ok. 30.000.000 zł nie licząc kosztów konserwacji i eksploatacji. A nie wykonywanie warunków umów przez firmy konserwujące oświetlenie uliczne jest normalnością bez konsekwencji finansowych przy aprobacie v-ce Prezydenta Warszawy. ...  rozwiń
 • Bielańczyk 56, 2011-02-25 09:57:57

  A co z systemami oszczędnościowymi, w oświetleniu ulicznym o których od kilku lat nie chcą słuchać samorządy. Warszawa rocznie traci ok. 6.000.000 zł z powodu odstąpienia od rozpoczętego programu budowy urządzeń oszczędzających energię elektryczną do oświetlenia ulicznego. I nie ma winnych z powodu ...tej straty w budżecie miasta. Wydano 2.000 000 zł na wprowadzenie programu oszczędnościowego a następnie przystąpiono przez fachowców ZDM i ZRiKD do dewastacji zamontowanych urządzeń, na które miasto wydatkowało takie duże środki finansów publicznych. Gdzie są osoby odpowiedzialne za ten stan prawny doprowadzający do marnotrawstwa tych pieniędzy?  rozwiń
 • jan.budzinski@gmail.com, 2011-02-23 21:26:26

  Rachunek tylko za grudzień za oświetlenie dróg krajowych wyniósł w Słupsku ponad 13 tys. zł, czyli w całym roku oświetlenie pochłonęłoby 1 mln zł! Roczny budżet gminy to 60 mln zł. CZY PAN AUTOR-REDAKTOR MÓGŁBY WYJAŚNIĆ JAK TO POLICZYŁ? Bo wg mnie - jeśli w grudniu zamiast 13 tys było 130 tys, to OK... - rocznie ponad 1 mln zł. Ale, jeśli faktycznie było 13 tys to rocznie jest ponad 100 tys a nie 1 mln! Ponadto 2 mln woj mazowieckie i cały kraj 30 mln - to są śmiesznie niskie kwoty - czy także pomylono się w tych wyliczeniach  rozwiń