PARTNER PORTALU
 • BGK

Bramy w zabytkowym centrum Gdańska pomalowano antymoczową farbą

 • pap/pt    26 sierpnia 2015 - 14:15
Bramy w zabytkowym centrum Gdańska pomalowano antymoczową farbą
Starówkę w Gdańsku odwiedzają tysiące turystów

10 bram w zabytkowym centrum Gdańska pomalowanych zostało specjalną farbą, która ma odstraszać osoby wykorzystujące te miejsca do... oddawania moczu.
"To pionierskie rozwiązanie w skali kraju" - powiedział w środę dziennikarzom menadżer Śródmieścia Gdańska Jakub Żelazny.

Większość bram, gdzie użyto tej metody, jest zarządzana przez wspólnoty mieszkaniowe. Ściany zostały wcześniej umyte oraz usunięto z nich graffiti. Na pomalowanie bram farbą miasto wydało ponad 110 tys. zł.

"Bramy od wieków służyły różnym niecnym czynom. Chcemy uporać się z problemem niewłaściwych zachowań społecznych, które doskwierają nie tylko mieszkańcom tej dzielnicy, ale nam wszystkim, tym bardziej, że Śródmieście Gdańska jest prawdopodobnie największym zagłębiem turystycznym na północ od Warszawy" - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Specjalna farba produkowana w USA

Użycie antymoczowej farby miejscy urzędnicy podpatrzyli m.in. w niemieckim Hamburgu. Ten nowoczesny produkt jest wytwarzany przez amerykańską firmę.

"Farba odbija wszystkie roztwory wodne, nie tylko mocz. Płyn padający pod ciśnieniem na ścianę rykoszetuje od niej - nie spływa i nie wchłania się w jej powierzchnię" - wyjaśnił Żelazny.

W bramach będą tabliczki informujące, że ściana pokryta została specjalną farbą.

Będą malować pozostałe bramy?

"Jeśli eksperyment się powiedzie, to będziemy chcieli szerzej tę farbę stosować" - zapowiedział Adamowicz.

Bram w Śródmieściu Gdańska, które wymagałyby pomalowania specjalną farbą, jest jeszcze ok. dziesięciu. Część z tych miejsc znajduje w rejestrze zabytków, co oznacza wydanie zgody konserwatora zabytków. Zastosowanie nietypowego środka odstraszającego osoby załatwiające potrzeby fizjologiczne muszą też zaakceptować wspólnoty mieszkaniowe

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • gdanka, 2015-08-27 21:00:37

  W Gdańsku najbardziej potrzebująca takiej farby jest wnęka przy ul.Piwnej, naprzeciwko katedry. Tuż obok jest komenda policji,a menele i pijani brytyjscy turyści bezkarnie tam sikają. Miejsce jest jak najbardziej turystyczne, woła o szybkie malowanie.Albo reakcję służb.
 • Moczum Panie, 2015-08-27 20:01:00

  Menele o obszczymurki wszystkich gmin hajże do testów na Gdańsk...
 • Budyń do więzienia, 2015-08-27 18:09:46

  Lepiej Budynia pomalować farbą antykorupcyjną