Bronisław Komorowski: zmiany w gospodarce odpadami elementem postępu cywilizacyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w sobotę w Szczecinie, że ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, pomimo wcześniejszych obaw, funkcjonuje. Zmiany w gospodarce odpadami nazwał elementem postępu cywilizacyjnego.
Bronisław Komorowski: zmiany w gospodarce odpadami elementem postępu cywilizacyjnego
ZAKTUALIZOWANY. Komorowski wziął udział w spotkaniu z m.in. zachodniopomorskimi samorządowcami poświęconemu wdrożeniu i efektom ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządowcy przedstawili zrealizowane inwestycje i projekty dotyczące gospodarki odpadami i wodno-ściekowej.

"Myślę, że mogę być wyrazicielem szerokiej opinii, że już jest po strachu, bo przecież był budowany lęk, że ustawa śmieciowa musi przynieść niemalże katastrofę ekologiczną w skali kraju" - mówił prezydent. "Nic takiego się nie zdarzyło i nie dzieje. Dzieje się wręcz odwrotnie, widać że gospodarka śmieciowa ruszyła i jest elementem postępu cywilizacyjnego" - dodał.

Komorowski ocenił, że nowa ustawa jest w Szczecinie dobrze wprowadzana w życie. "Niewątpliwie ta ustawa była najtrudniejsza do wdrożenia na poziomie wielkich miast. Szczecin jest przykładem, że odpowiednio wcześniej podejmując decyzje można uniknąć wszelkiego rodzaju pułapek" - mówił.

Zdaniem prezydenta, nie da się uniknąć wszystkich trudności związanych z nową ustawą. Do takich zaliczył problemy firm wywożących odpady z zakupem odpowiedniej ilości pojemników. "Ale wiadomo, że to minie, zostanie rozwiązane bardzo szybko i będziemy jeden lub dwa stopnie wyżej, jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny" - dodał.

Jak mówił, cieszą go przykłady gmin tworzących związki, których celem jest współdziałanie przy tworzeniu systemów zagospodarowania odpadów.

Według prezydenta inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej powinny być planowane z uwzględnieniem demografii. "W wielu samorządach w całej Polsce jest problem podejmowania bardzo daleko idących inwestycji kompletnie bez planowania w zakresie demograficznym. Trzeba wiedzieć, dla kogo się buduje; ile będzie mieszkańców i jacy to będą mieszkańcy. To jest według mnie główna w tej chwili bolączka (...). Ja znam takie wybudowane oczyszczalnie w Polsce, w których nie ma ścieków i trzeba je tam dowozić" - mówił.

"To jest problem do rozwiązania w obliczu nadchodzącej drugiej gigantycznej transzy finansowego wsparcia z pieniędzy europejskich procesu modernizacji każdego regionu w Polsce" - podkreślił.

Dodał, że województwo zachodniopomorskie stoi przed szansą wydania z tej transzy ponad 800 euro, w przeliczeniu na jednego mieszkańca regionu, co jest jedną z najwyższych kwot w kraju. Dla porównania, na jednego mieszkańca województwa mazowieckiego przypada ponad 500 euro zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pan Prezydent nie rozumie ustawy odpadowej. Brak jest nie tylko koordynacji w zbieraniu odpadów ale budowane segregatornie są przystosowane jedynie do selekcji odpadów zbieranych selektywnie. Odpady mieszane są nadal składowane a jest technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez koniecz...ności składowania, mogę ja wdrożyć, lecz jest bardzo niska świadomość administracji. Czekam na propozycję współpracy na mej stronie -z poważaniem Tadeusz Garlicki - odpady@wp.pl rozwiń

T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-08-05 23:24:57 odpowiedz

Szanowny Panie Prezydencie, nie jest po strachu! Trzeba zaprojektować system kompletnie spersonalizowany, a nie zmonopolizowany, z polskimi przetargami, aby wszystkim opłacała się segregacja u źródła. Tylko tyle i aż tyle. Tymczasem oddaliliśmy się od konsekwentnej edukacji segregacji odpadów komuna...lnych w domach. Szkoda. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2013-08-05 10:57:30 odpowiedz

do ehh masz rację nie ma to jak dobre samopoczucie władz

JulKa, 2013-08-05 09:33:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE