PARTNER PORTALU
 • BGK

Bronisław Komorowski: zmiany w gospodarce odpadami elementem postępu cywilizacyjnego

 • PAP    3 sierpnia 2013 - 16:44
Bronisław Komorowski: zmiany w gospodarce odpadami elementem postępu cywilizacyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w sobotę w Szczecinie, że ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, pomimo wcześniejszych obaw, funkcjonuje. Zmiany w gospodarce odpadami nazwał elementem postępu cywilizacyjnego.
ZAKTUALIZOWANY. Komorowski wziął udział w spotkaniu z m.in. zachodniopomorskimi samorządowcami poświęconemu wdrożeniu i efektom ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządowcy przedstawili zrealizowane inwestycje i projekty dotyczące gospodarki odpadami i wodno-ściekowej.

"Myślę, że mogę być wyrazicielem szerokiej opinii, że już jest po strachu, bo przecież był budowany lęk, że ustawa śmieciowa musi przynieść niemalże katastrofę ekologiczną w skali kraju" - mówił prezydent. "Nic takiego się nie zdarzyło i nie dzieje. Dzieje się wręcz odwrotnie, widać że gospodarka śmieciowa ruszyła i jest elementem postępu cywilizacyjnego" - dodał.

Komorowski ocenił, że nowa ustawa jest w Szczecinie dobrze wprowadzana w życie. "Niewątpliwie ta ustawa była najtrudniejsza do wdrożenia na poziomie wielkich miast. Szczecin jest przykładem, że odpowiednio wcześniej podejmując decyzje można uniknąć wszelkiego rodzaju pułapek" - mówił.

Zdaniem prezydenta, nie da się uniknąć wszystkich trudności związanych z nową ustawą. Do takich zaliczył problemy firm wywożących odpady z zakupem odpowiedniej ilości pojemników. "Ale wiadomo, że to minie, zostanie rozwiązane bardzo szybko i będziemy jeden lub dwa stopnie wyżej, jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny" - dodał.

Jak mówił, cieszą go przykłady gmin tworzących związki, których celem jest współdziałanie przy tworzeniu systemów zagospodarowania odpadów.

Według prezydenta inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej powinny być planowane z uwzględnieniem demografii. "W wielu samorządach w całej Polsce jest problem podejmowania bardzo daleko idących inwestycji kompletnie bez planowania w zakresie demograficznym. Trzeba wiedzieć, dla kogo się buduje; ile będzie mieszkańców i jacy to będą mieszkańcy. To jest według mnie główna w tej chwili bolączka (...). Ja znam takie wybudowane oczyszczalnie w Polsce, w których nie ma ścieków i trzeba je tam dowozić" - mówił.

"To jest problem do rozwiązania w obliczu nadchodzącej drugiej gigantycznej transzy finansowego wsparcia z pieniędzy europejskich procesu modernizacji każdego regionu w Polsce" - podkreślił.

Dodał, że województwo zachodniopomorskie stoi przed szansą wydania z tej transzy ponad 800 euro, w przeliczeniu na jednego mieszkańca regionu, co jest jedną z najwyższych kwot w kraju. Dla porównania, na jednego mieszkańca województwa mazowieckiego przypada ponad 500 euro zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-08-05 23:24:57

  Pan Prezydent nie rozumie ustawy odpadowej. Brak jest nie tylko koordynacji w zbieraniu odpadów ale budowane segregatornie są przystosowane jedynie do selekcji odpadów zbieranych selektywnie. Odpady mieszane są nadal składowane a jest technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez koniecz...ności składowania, mogę ja wdrożyć, lecz jest bardzo niska świadomość administracji. Czekam na propozycję współpracy na mej stronie -z poważaniem Tadeusz Garlicki - odpady@wp.pl  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2013-08-05 10:57:30

  Szanowny Panie Prezydencie, nie jest po strachu! Trzeba zaprojektować system kompletnie spersonalizowany, a nie zmonopolizowany, z polskimi przetargami, aby wszystkim opłacała się segregacja u źródła. Tylko tyle i aż tyle. Tymczasem oddaliliśmy się od konsekwentnej edukacji segregacji odpadów komuna...lnych w domach. Szkoda.  rozwiń
 • JulKa, 2013-08-05 09:33:00

  do ehh masz rację nie ma to jak dobre samopoczucie władz