PARTNER PORTALU
  • BGK

Bruksela dofinansuje rozwój komunikacji miejskiej w Olsztynie

  • bad    10 grudnia 2014 - 15:17
Bruksela dofinansuje rozwój komunikacji miejskiej w Olsztynie
Fot. ZKM Olsztyn

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 350 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rzecz modernizacji i rozwoju zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie. Oznacza to, że wszystkie duże projekty Programu Rozwój Polski Wschodniej otrzymały pozytywne decyzje KE w zakresie unijnego wkładu finansowego.
Celem przedsięwzięcia, realizowanego przez Gminę Olsztyn, jest poprawa funkcjonowania stolicy województwa warmińsko-mazurskiego poprzez rozwój komunikacji miejskiej. Inwestycja obejmuje m.in. budowę infrastruktury związanej z uruchomieniem 11-kilometrowej linii tramwajowej, stworzenie ciągów pieszych i pieszo-rowerowych umożliwiających bezpośrednie dotarcie do tramwaju, przebudowę skrzyżowań dla potrzeb wprowadzenia ruchu tramwajowego, a także zakup 15 nowoczesnych tramwajów. 

Czytaj też: W niedzielę darmowe przejazdy z Łodzi do Łowicza i Koluszek

Ponadto, w ramach projektu wdrażany jest Inteligentny System Transportowy (ITS), obejmujący informację pasażerską, bilet elektroniczny oraz system zarządzania ruchem pojazdów transportu publicznego. W celu usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej wybudowano także 7 km buspasów.

Czytaj też: Koniec nielegalnego kodowania biletów w Warszawie

Realizacja całego przedsięwzięcia wpłynie na wzrost jakości transportu zbiorowego w Olsztynie. Przywrócenie ruchu tramwajowego w mieście umożliwi przejęcie części podróżujących autobusami miejskimi, a także zachęci osoby poruszające się po mieście samochodami do skorzystania z transportu publicznego. Przełoży się to na zwiększenie płynności oraz bezpieczeństwa ruchu na ulicach stolicy Warmii i Mazur.

„Modernizacja i rozwój zintegrowanego sytemu transportu zbiorowego w Olsztynie” jest jednym z 16 dużych projektów (o wartości powyżej 50 mln euro) współfinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Wszystkie inwestycje otrzymały już pozytywną decyzję Komisji Europejskiej potwierdzającą dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.