PARTNER PORTALU
  • BGK

Brzeg dostał dotację na kanalizację i wodociągi

  • PAP    1 września 2014 - 17:11

Ponad 12,5 mln zł unijnej dotacji otrzymają inwestycje związane z budową i modernizacją m.in. kanalizacji sanitarnej i wodociągów w gminie Brzeg. Zmodernizowana zostanie też oczyszczalnia ścieków w Brzegu. Projekt wart jest w sumie 23,5 mln zł.
Umowę ws. dofinansowania projektu "Oczyszczanie ścieków w Brzegu - faza II" podpisano w poniedziałek w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Opolu. Realizuje go brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (WiK). Pieniądze na dotację pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiŚ).

W ramach projektu wybudowane lub zmodernizowane zostanie łącznie blisko 16 km sieci kanalizacji sanitarnej; powstanie też 1,5 km sieci wodociągowej, remont przejdzie też oczyszczalnia ścieków w Brzegu. Inwestycje realizowane będą także w gminie Lubsza.

Czytaj też:  Centralny cennik opłat za wodę i ścieki?

WFOŚiGW poinformował, że inwestycja umożliwi odprowadzanie ścieków od ponad 90 odbiorców indywidualnych i zakładów przemysłowych, a budowa sieci wodociągowej pozwoli na zaopatrzenie w wodę ok. 60 odbiorców indywidualnych.

Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński powiedział, że jego gmina skanalizowana jest niemal w stu procentach, ale na bieżąco musi być doprowadzana kanalizacja do nowych osiedli i budynków. Poza tym niektóre rury kanalizacyjne w samym mieście są bardzo stare. "W związku z czym są awarie i trzeba je wymieniać" - mówił.

Czytaj też: NIK: wiele gmin ma poważne problemy z infrastrukturą

Projekt, który zrealizuje brzeski WiK, ma pomóc rozwiązać te problemy. Wiceprezes WiK w Brzegu Artur Stecuła wyjaśnił, że część starych sieci będzie poddana renowacji. "Są to sieci nawet z końca XIX i początku XX wieku" - tłumaczył.

Dodał, że część prowadzonych w ramach projektu inwestycji będzie korzystna dla dużych przedsiębiorstw działających na terenach inwestycyjnych w pobliskiej gminie Skarbimierz - np. pozwoli na zniesienie ograniczeń w zakresie zrzutu ścieków.

Część inwestycji już została wykonana; wszystkie prace mają się zakończyć najpóźniej do września 2015 roku.

Zrealizowany w minionych latach pierwszy etap projektu "Oczyszczanie ścieków w Brzegu" sfinansowany został jeszcze z przedakcesyjnego funduszu ISPA, a potem z unijnego Funduszu Spójności. Zbudowano ponad 260 km sieci kanalizacyjnej, do której podłączono mieszkańców 34 wiosek. Koszt prac wyniósł ok. 30 mln euro, z czego prawie 18 mln euro stanowiło unijne dofinansowanie.

Prezes zarządu WFOŚiGW w Opolu Piotr Soczyński poinformował, że z pieniędzy POIiŚ na Opolszczyźnie dofinansowano dotychczas 16 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, realizowanych w latach 2007-2013 kwotą ponad 170 mln zł. Łączna wartość tych projektów to blisko 340 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.