PARTNER PORTALU
  • BGK

Brzesko: Mieszkańcy bez wody z powodu skażenia

  • PAP/AT    21 czerwca 2017 - 08:57
Brzesko: Mieszkańcy bez wody z powodu skażenia
Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą pić wody nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia (fot.pixabay.com)

Sanepid w Brzesku wydał decyzję o zamknięciu ujęcia wody w Łukanowicach ze względu na wykryte skażenie mikrobiologiczne (Clostridium perfringens). Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą pić wody nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia.
Jak poinformował w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych wody, pobranej w punkcie czerpalnym zlokalizowanym w Domu Dziecka w Jasieniu i zasilanym z wodociągu publicznego Łukanowice-Brzesko, stwierdzono pogorszenie się jej parametrów mikrobiologicznych i wystąpienie w niej bakterii Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej).

Z tego powodu został wydany zakaz korzystania z wody pochodzącej z tej sieci wodociągowej na potrzeby konsumpcyjne od 20 czerwca 2017 r., jak też nakaz podjęcia doraźnych działań naprawczych przez operatora wodociągu, tj. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Brzesku - informuje brzeski Sanepid.

Zakwestionowany wodociąg jest zasilany w wodę z ujęcia powierzchniowego, położonego na rzece Dunajec w miejscowości Łukanowice. Zaopatruje on w wodę przeznaczoną do spożycia miejscowości w powiecie brzeskim.

Do czasu poprawy stanu wody i wykluczenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego mieszkańcy nie mogą korzystać z wody do celów innych niż sanitarne, tj. spłukiwania toalet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ktosik, 2017-06-21 13:22:45

    Na szczęście mam osmoze w domu bo nie warto nigdy liczyć na wodociągi. Badania robią z poślizgiem i w efekcie pół miasta może chorować.
  • brzesko, 2017-06-21 10:19:37

    Jest w pytę.