Brzesko: Mieszkańcy bez wody z powodu skażenia

Sanepid w Brzesku wydał decyzję o zamknięciu ujęcia wody w Łukanowicach ze względu na wykryte skażenie mikrobiologiczne (Clostridium perfringens). Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą pić wody nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia.
Brzesko: Mieszkańcy bez wody z powodu skażenia
Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą pić wody nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia (fot.pixabay.com)

Jak poinformował w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych wody, pobranej w punkcie czerpalnym zlokalizowanym w Domu Dziecka w Jasieniu i zasilanym z wodociągu publicznego Łukanowice-Brzesko, stwierdzono pogorszenie się jej parametrów mikrobiologicznych i wystąpienie w niej bakterii Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej).

Z tego powodu został wydany zakaz korzystania z wody pochodzącej z tej sieci wodociągowej na potrzeby konsumpcyjne od 20 czerwca 2017 r., jak też nakaz podjęcia doraźnych działań naprawczych przez operatora wodociągu, tj. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Brzesku - informuje brzeski Sanepid.

Zakwestionowany wodociąg jest zasilany w wodę z ujęcia powierzchniowego, położonego na rzece Dunajec w miejscowości Łukanowice. Zaopatruje on w wodę przeznaczoną do spożycia miejscowości w powiecie brzeskim.

Do czasu poprawy stanu wody i wykluczenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego mieszkańcy nie mogą korzystać z wody do celów innych niż sanitarne, tj. spłukiwania toalet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Na szczęście mam osmoze w domu bo nie warto nigdy liczyć na wodociągi. Badania robią z poślizgiem i w efekcie pół miasta może chorować.

Ktosik, 2017-06-21 13:22:45 odpowiedz

Jest w pytę.

brzesko, 2017-06-21 10:19:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE