PARTNER PORTALU
  • BGK

Brzeszcze: Do rodzinnej miejscowości Beaty Szydło wróciły pociągi

  • pt    2 lutego 2017 - 13:27
Brzeszcze: Do rodzinnej miejscowości Beaty Szydło wróciły pociągi
Stacja Brzeszcze (fot.samorzodnebrzeszcze.pl)

• Od grudnia w rodzinnej miejscowości premier Beaty Szydło zatrzymują się pociągi międzynarodowe.
• Wcześniej PKP informowało, że zatrzymywania składów na stacji Brzeszcze-Jawiszowice jest nierentowne.
Od niedawna niespełna 12-tysięczna miejscowość, z której pochodzi Beata Szydło, ma kolejowe połączenie międzynarodowe do Wiednia, Pragi czy Budapesztu.

Niegdyś na stacji Brzeszcze-Jawiszowice zatrzymywały się pociągi do Krakowa, Katowic, Bielska-Białej, a nawet na Słowację. W grudniu 2015 roku ruch kolejowy został całkowicie wstrzymany z powodu nierentowności. Specjaliści tłumaczyli, że pociągi w Brzeszczach nie będą stawały także dlatego, że peron jest za krótki, a pociągi za długie.

W połowie grudnia ubiegłego roku pociągi jednak wróciły na stację Brzeszcze-Jawiszowice: zatrzymują się tam składy z Krakowa do Pragi i z Krakowa do Budapesztu.

Czy fakt, że Brzeszcze to gmina premier Szydło, a ona sama była przez wiele lat burmistrzem miasta, miał wpływ na taką decyzję?

- Uruchomienie nowych postojów wynika z prowadzonej polityki przybliżania kolei dalekobieżnej mieszkańcom Polski powiatowej. Nowe stacje typowane są na podstawie m.in. wniosków od podróżnych, a potem są one konsultowane z Ministerstwem Infrastruktury. Gmina Brzeszcze ma duży potencjał pasażerów - przekonywał w rozmowie z "Super Expressem" rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak.

Minister infrastruktury Andrzeja Adamczyka tłumaczy dla money.pl. - To realizacja programu PKP Intercity zwiększenia dostępności małych miast. W tym nowym rozkładzie pociągi zatrzymują się na kilkudziesięciu mniejszych stacjach. To nie tylko przykład Brzeszcz - odpowiada minister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • CzarnyKot, 2017-02-04 08:22:22

    Dlaczego ilość mieszkańców zaniżona o połowę? Nie pasowało do obrazka....obecnie trudno znaleźć dane pisząc notkę.