PARTNER PORTALU
 • BGK

Budimex krytycznie o przetargu na spalarnię w Warszawie

 • TE    20 lutego 2018 - 10:13
Budimex krytycznie o przetargu na spalarnię w Warszawie
Projekt warszawskiej spalarni jest bardzo negatywnie skonstruowany pod względem płynności finansowej wykonawcy - uważa prezes Budimeksu Dariusz Blocher. (Fot. mat. pras.)

Budimex wspólnie z Rafako przygotowywał ofertę na budowę spalarni w Warszawie. Nie doszło do jej złożenia z uwagi na przewidywaną bardzo niekorzystną płynność finansową na tej inwestycji.
- Nie zdecydowaliśmy się na finalne złożenie oferty z uwagi na ryzyka kontraktowe oraz niedoprecyzowane zapisy w specyfikacji zamówienia - wskazał Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Podkreślił, że ten projekt jest bardzo negatywnie skonstruowany pod względem płynności finansowej wykonawcy.

- Obliczyliśmy, że w szczytowym momencie zaangażowanie środków wykonawcy sięgnie 700 mln zł. Patrząc na ceny z otwarcia ofert widać, że część z nich jest bardzo daleka od budżetu inwestora - zaznaczył prezes.

Przypomnijmy, że przy budżecie zamawiającego (MPO Warszawa) w wysokości niespełna 1 mld zł brutto najtańszy jest chiński Shanghai Electric Power Construction (1,038 mld zł brutto), a następnie konsorcjum CNIM i Porr (1,728 mld zł brutto) oraz konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Atzwanger (2,145 mld zł brutto).

Zdaniem Blochera, przykład spalarni w Warszawie dobrze pokazuje jak bardzo potrzebny jest dialog techniczny przed ogłoszeniem przetargu, a także konsultacje z branżą.

Więcej czytaj na WNP.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ... i odpadów kupa, 2018-02-21 07:13:27

  Do PG: "Codziennie jako mieszkaniec Warszawy zaglądam do altany śmietnikowej, zero selektywnej zbiórki, wszystko zmieszane. Tu i 10 miliardów na edukacje nie wystarczy". Trafna uwaga - jedynie EKO AB jest w stanie wyjść naprzeciw unijnym wymogom - odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem...-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/  rozwiń
 • hajer, 2018-02-20 22:48:00

  Do w.potega@neostrada.pl: Panie Potęga, tyle razy pomylił się Pan na tym forum i dalej brnie Pan w wymyślone przez siebie liczby i "fakty"?? Szkoda, bo chyba wiedzę Pan ma ...
 • PG, 2018-02-20 21:31:55

  Do w.potega@neostrada.pl: W Warszawie jest 1 milion ton odpadow komunalnych. Spalarnia ma byc na 0,3 miliona ton. Wg. Pana to 90%. Codziennie jako mieszkaniec Warszawy zaglądam do altany śmietnikowej, zero selektywnej zbiórki, wszystko zmieszane. Tu i 10 miliardów na edukacje nie wystarczy. Twier...dzenie, że GOZ bedzie tańszy od obecnego systemu to kłamstwo. Bedzie dużo drożej.  rozwiń